TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
ŞUBE BAŞKANIMIZ ÖZCAN ÇOLUK`UN 25 NİSAN 2015 SİNOP`TA DÜZENLENEN NÜKLEER KARŞITI MİTİNG SIRASINDA BASINA VERDİĞİ RÖPORTAJ
Samsun Şube 27.04.2015 (Son Güncelleme: 27.04.2015 16:14:55)

Şube Başkanımız Özcan ÇOLUK‘un haber362‘de 27 Nisan 2015 tarihinde Sinop Mitingi sırasında verdiği röportajı aşağıda yer almaktadır. Hebrin aslına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
http://www.haber362.com/gundem/nukleer-icin-uyarmaya-devam-ediyoruz-h8189.html
 

Nükleer için uyarmaya devam ediyoruz

Çevre Mühendisleri Odası Samsun Şube başkanı Özcan Çoluk Nükleer enerjinin felaket anlamına geldiğini ve bir an önce vazgeçilerek temiz enerji kaynaklarına yönelinmesi gerektiğini söyledi.

Sinop‘ta düzenlenen Nükler santrale karşı eyleme oda yönetimi ve üyeleri olarak katılan Çevre Mühendisleri Odası Samsun Şube başkanı Özcan Çoluk Nükleer enerjinin felaket anlamına geldiğini ve bir an önce vazgeçilerek temiz enerji kaynaklarına yönelinmesi gerektiğini söyledi.

Eylemi değerlendiren Çoluk, "Halkımız yaşamına sahip çıktı. Havasına suyuna toprağına duyarlı binlerce kişinin katılımı ile ne Sinop‘ta ne Akkuyu‘da ne de ülkemizin herhangi bir köşesinde nükleer santral istemediğimizi ve uyarılarımızı meydanlarda bir kere daha seslendirdik. Bugün Sinop‘ta genciyle yaşlısıyla beraber hangi dünya görüşüne sahip olursa olsun tek bir ağızdan nükleere inat yaşasın hayat sloganları ile siyasal iktidarı bir an önce bu projelerden vazgeçmeye çağırdık.
Atık bertarafı, tam güvenliğin hiçbir zaman sağlanamaması, kaza sonucunda yaratacağı geri dönüşümsüz ve ciddi  sağlık sorunları , inşaat süresinin uzunluğu vb. gibi bir çok dezavantajı bulunan nükleer santrallerden bir an önce vazgeçilmelidir." dedi.

KAZA RİSKİNE RAĞMEN NEDEN YİNE NÜKLEER SANTRAL ?

 30 sene önce Karadeniz‘in diğer tarafında gerçekleşen Çernobil kazasının etkilerinin yıllardır devam ettiğinin bilimsel raporlarda açıklandığını bildiren Çoluk, " Kaza olma riski  sürekli gündemdeyken niçin nükleer santral? 2011 yılında dünyanın en güvenli ve en teknolojik ülkelerinden sayılan Japonya‘da meydana gelen kaza sonrasında yaşanılanlar unutulmamışken  bu riske girmeye gerek var mı?
Dünyada uranyum kaynaklarının yakın zamanda tükeneceğinden bahsedilirken ülkemizin uranyum rezervlerimi varda acaba bizim haberimiz yok mu? Gelişmiş ülkeler sıfır atık yaklaşımına doğru ilerlerken etkisi uzun yıllar boyunca geçmeyecek olan bu atıkların bertarafı nasıl olacaktır?" diye konuştu.

SOĞUTMA SUYU VE SIVI ATIKLAR NE OLACAK ?

Nükleer santralin soğutma suyu ve oluşan sıvı atıkların bertarafının  nasıl olacağını soran Çoluk açıklamasını şöyle tamamladı: " Elektrik ihtiyacı var denilerek gündeme alınan bu santrallerin üreteceği enerji kayıp  ve kaçaklar önlenerek  giderilemez mi ? nükleer santraller toplam enerji üretiminin %5 ini karşılarken kayıp kaçak oranının %20 lerin üzerinde olduğu belirtilmektedir? Nükleer enerjinin bir sonraki aşaması nükleer silah mı ?Komşu ilimiz Sinop, turizm açısından  Karadeniz‘in gözde noktalarından biriyken nükleer santralin bu duruma etkisinin ne olacağı tartışılmış mıdır? Tüm bu sorular için cevaplar yanıtsız dururken,
Çevre Mühendisleri Odası olarak ;yenilenebilir enerji kullanımının geliştirilmesi,kayıp kaçak oranında azaltma yapacak gerekli iyileştirmelerin yapılması,enerji verimliliğine yönelik çalışmaların arttırılmasını, Akkuyuda temelleri atılan Sinopda yapılması planlanan bu dışa bağımlı ve riskli girişimden bir an önce vazgeçilmesini istiyor, bilimsel teknik veriyle üzerimize düşen sorumluluğun gereği olarak uyarılarımızı bir kez daha yineliyoruz."

Okunma Sayısı: 437