TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
`PHASELİS`E OTEL YAPAMAZSIN` KARARI

Antalya 1. İdare Mahkemesi, Phaselis Antik Kenti ve Beydağları Olimpos Milli Parkı sahası içindeki otel projesine ilişkin yürütmeyi durdurma kararı verdi

Genel Merkez 16.04.2015 (Son Güncelleme: 16.04.2015 16:12:00)

Ülkemiz ve Antalya bölgesi  için büyük öneme sahip, içinde milli park yer alan Phaselis  antik kentte inşaası planlanan tatil köyü ve otel inşaatının yaratacağı olumsuzlukları, projedeki hukuksuzlukları ve bilim dışı uygulamaları anlatmak için ‘ÇED gerekli değildir‘ kararını iptal ettirmiş ve bunu anlatmak için  yollara düşmüştük. 

Phaselis Antik Kenti giriş kapısında, Türkiye‘nin tarihi sit alanlarına sahip çıkılması gerektiğini ve nedenlerini anlatmış, sınırları içerisine yapılması planlanan ancak yürütmeyi durdurma kararı alınan ‘Otel Projesi‘ni eleştirmiştik. Projenin kandırmaca silsilesi üzerinden yürütüldüğünü, bölgenin tarihi sit alanı olduğunun gizlendiğini, plan yapmadan tahsis yapıldığını söylemiştik. Kanuna aykırı yürütülen proje için ‘ÇED gerekli değildirin iptali‘ davasında mahkemenin lehte kararına sevinmiş ve o gün, ‘İptal kararı da gelecektir‘ demiştik.  

Ne güzel ki, bu ülkede hala hukuk var, hala hukuku üstün tutan mahkemeler var. Antalya 1. İdare Mahkemesi, Rixos oteller zincirinin Phaselis Antik Kenti ve Beydağları Olimpos Milli Parkı etkileşim sahası içinde projelendirilen ‘Dream of Phaselis‘ projesi için yapılan tahsise ilişkin yürütmeyi durdurma kararı verdi. Mahkeme, bölgenin tarihi sit alanı olmasını gözönünde bulundurarak, ‘keşif ve bilirkişi incelemesi yaptırıldıktan sonra bu konuda yeniden karar verilinceye kadar yürütmenin durdurulmasına hükmetti‘.   

Phaselis`i  bu aşamada da kurtarmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Türkiye tarihi ve kültürü, içerisinde yaşayan canlılar için çok önemli bu alanın da beton yığınına dönüştürülmemesi, otel inşaatlarıyla yok edilmemesi için mücadele vermeye devam edeceğiz...

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu 

Okunma Sayısı: 159
Fotoğraf Galerisi