TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ SORUNLARI VE ÖRGÜTLENMESİ FORUMU
Ankara Şube 10.04.2015 (Son Güncelleme: 10.04.2015 15:45:11)

 

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ SORUNLARI VE ÖRGÜTLENMESİ FORUMU

 

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun çıkması ve 1 Ocak 2014 tarihi itibariyle hizmet alması gereken işyeri sayılarının artması ile çalışma alanının her yerinde işçi sağlığı ve güvenliği hizmetleri konuşulur ve bu kanunun gerekleri çalışma yaşamını sarar bir konuma geldi.

 

Bu hizmeti kimi işyerleri kendi içlerindeki İSG birimleri ile çözerken, kimi işyerleri de bugün adını sıkça duyduğumuz OSGB‘ler aracılığıyla hizmet alımını gerçekleştirdiler. Sahanın ana aktörleri biz; iş güvenliği uzmanları ise bu ortamda çok da hayırlı olmayan bir yerde konumlandık.

 

SGK verilerine göre 2002 ile 2013 yılları arasındaki 12 yılda iş kazaları sebebiyle hayatını kaybeden çalışanların yıllık ortalaması 1126 olmasına rağmen bu yasanın kapsamlı şekilde uygulanmaya konulduğu 2014 yılı içerisinde gerçekleşen ölüm sayısı 1550‘dir.*

 

Görülen o ki büyük umutlarla yapılan düzenlemelerin ve hazırlanan mevzuatın çalışma hayatında işlemediği ve tıkandığı bir nokta var. Kanunun kapsamının genişletilerek uygulandığı 2014 yılı içerisinde yaşanan en büyük değişim; piyasanın acımasız koşullarında güvencesiz ve özlük haklarından yoksun olarak çalışan iş güvenliği uzmanlarının, patronların yerine yargılanması ve tutuklanarak cezaevlerine girmeleri olmuştur.

 

İşyerlerinde çalışanlara sağlıklı ve güvenli bir ortam yaratmak, iş kazalarını önlemek işverenin yükümlülüğüdür. İşveren karşısında sorumluluklarını yerine getirebilecek güvence olmadan, düşük ücretlerle ve sosyal güvenceden yoksun bir şekilde çalıştırılan İş Güvenliği Uzmanları; işyerinde yaşanan olumsuzluklarda ve kazalarda günah keçisi ilan edilmekte, yargılanmakta ve tutuklanmaktadır.

 

İş Güvenliği Uzmanlarının, güçlü, güvenceli ve özlük hakları korunarak çalışabilmeleri için buluşuyor, tartışıyoruz.

 

Siz değerli meslektaşlarımızı da bu tartışmanın bir tarafı olmak ve sorunlarımız karşısında çözüm önerilerimizi birlikte oluşturmak için forumumuza davet ediyoruz.

 

 


Forum Bilgileri

 

Tarih   : 25 Nisan 2015 Cumartesi
Saat    : 13:00
Yer      : İMO KKM Teoman ÖZTÜRK Salonu

            Necatibey Caddesi No:57

 

 

*Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK‘in 2014 yılında yaşamını yitiren çalışan sayısı için verdiği cevap

Okunma Sayısı: 46
Fotoğraf Galerisi