TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
ENGİN URAL SÖYLEŞİ &İMZA GÜNÜ
Ankara Şube 17.02.2015 (Son Güncelleme: 17.02.2015 11:53:16)

Çevremiz! Hem de en geniş anlamıyla ...  Hava, su, toprak ve insanı çevreleyen her şey. 40 yıllık geçmişe bir bakış! Bir bakıma, Türkiye‘de çevrenin kısa tarihi. Vakıfların, derneklerin ve  benzeri diğer kuruluşların;  projelerin, uluslararası ilişkilerin pek bilinmeyen  dünyası.
Türkiye‘de 40 yılda çevre bilinci konusunda nasıl bir gelişme yaşandı?
40 yıldır çevre ile ilgili konuların içinde olan Türkiye Çevre Vakfı Genel Sekreteri Avukat Engin Ural‘ın, deneyimlerini, anılarını, bilimsel olmayan, popüler, rahat okunur bir dille kaleme aldığı "Çevremizde 40 Yıl Anılar, Düşünceler" kitabı Söyleşi &İmza Günü 26 Şubat 2015 Perşembe günü saat 15:00‘te  Ankara Kitap Fuarında gerçekleştirilecektir.
 
Vakıfların, derneklerin, gönüllü kuruluşların nasıl çalıştığı, projelerin nasıl yürüdüğünü yaşadıkları çerçevesinde anlatan Engin Ural, çevreyi daha geniş anlamıyla ele alarak üniversiteler, bürokrasi, hukukçular ve muhafazakârlık  üzerine değerlendirmeler, görüşler ve sorular içeren kitabıyla çevre konusundaki 40 yıllık deneyimlerini ve anılarını aktarıyor.

Adres:
ATO Kongre ve Sergi Sarayı
Söğütözü Caddesi No:1/A 06510 Çankaya/Ankara
 

Türkiye Çevre Vakfı 1 Şubat 1978 yılından beri 36 yıldır çevre konusunda çalışmalar yürütüyor. Kurulduğu dönemde Türkiye‘deki bürokrasi gönüllü kuruluşlara karşı sempatik yaklaşmamış olmasına karşın, 1978-79 yılları arasında vakfın tanıtılması için çaba sarf eden Türkiye Çevre Vakfı, 1980′den itibaren çok kapsamlı projeler ortaya koymuştur.

Vakfın en önemli çalışması "Çevre Hukuku" kavramını Türkiye‘ye tanıtmak oldu.  1980 sonlarında, bir kanun taslağı hazırlama ve Anayasa‘da bir maddenin yer almasını sağlama hedefine yönelten Türkiye Çevre Vakfı, 1980‘den 1982‘ye kadar süren gayretleri sonunda Anayasa‘ya çevre ile ilgili 56. maddenin girmesini sağlamış, 1981‘de hazırladığı kanun taslağının takipçisi olarak, iki yıl sonra Çevre Kanunu‘nun kabulünde en büyük rolü oynamıştır.
 
Yine 1981‘de Türkiye‘nin ilk çevre sorunları envanterini yayınlayan TÇV, kendi ülkesinin böyle bir envanterini yayınlayabilen dünyadaki ilk gönüllü kuruluştur. Bir çok ülkede devletçe yürütülen bu hizmeti üstlenen TÇV, envanterin yeni baskılarını iki yılda bir yayınlamaktadır.
1978 yılından bugüne vakıf, Türkiye‘de çevre literatürünün temelini teşkil eden 189  kitap yayınlamıştır.

Türkiye Çevre Vakfı hakkında ayrıntılı bilgi için: www.cevre.org.tr

Okunma Sayısı: 77
Fotoğraf Galerisi