TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
ŞUBE BAŞKANIMIZ SEMA ARIMAN`IN 30.01.2015 TARİHLİ GAZETE GERÇEK`TEKİ RÖPORTAJI
Samsun Şube 30.01.2015 (Son Güncelleme: 30.01.2015 11:14:20)

Samsun Hava Kirliliğinde Yine Zirvede

Çevre Mühendisleri Odası tarafından hazırlanan raporda Samsun yine zirvede. Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu Samsunluların yılda 210 gün hava kirliliğine maruz kaldığını ifade ederek, "Hava kirliliği ülkemizin en önemli çevre ve halk sağlığı sorunudur. 21. yüzyılın ilk çeyreği biterken 90`ların başındaki hava kirliliği problemi kentlerimizde tekrar hortlamıştır. Doğalgazın yaygınlaşmasına rağmen bu sorunun tekrar ortaya çıkması ve daha da kritik hale dönüşmesinin ekonomik ve toplumsal sebepleri olduğu bir gerçektir" dedi.

 

SAMSUN 210 GÜN KAT ARTTI
Bozoğlu, Türkiye`de kirlilik ölçüm değerlendirmesinde baz alınan verilerin eksik olduğunu kaydederek, "Ülkemizde belirlenen sınır değerler Avrupa Birliği ve Dünya Sağlık Örgütü`nün belirlediği sınır değerlerle uyumlu değildir. Bunun yanında, PM 2,5 gibi akciğer hastalıklarına neden olan kirleticiye dair de herhangi bir kısıtlama mevzuatımızda yer almamaktadır" diye konuştu. Ülkemizdeki kirlilik sınır değerlerin, AB`nin iki katı olduğunu kaydeden ÇMO Başkanı şöyle konuştu: "Avrupalıların ciğeri ciğer de Türkiye`deki yurttaşların ciğeri ciğer değil mi? AB`de ve Dünya Sağlık Örgütü raporlarında; PM 10 denilen kirleticinin günlük ortalamasının 1 yıl içerisinde sadece 35 kez aşılabilmesine izin verilmektedir. 35 günden fazla aşılması halinde (50 µg/m3 ) acil önlemler alınması gerekmektedir. Bizim ülkemizde ise bu sınır değer çok daha fazla aşılmaktadır. Buna rağmen herhangi bir önlem alınmamaktadır."

Bozoğlu, kirlilik değerlerinin artmasına örnek olarak da Düzce`de 13 kat, Denizli`de 4 kat, Samsun`da 210 gün, Ankara`da 297 gün aşıldığını örnek gösterdi.

GERÇEK DEĞERLER ALINAMAZ!
Verilerin Bakanlığın kurduğu hava kirliliği ölçüm istasyonlarınca alınan değerler tarafından elde edildiğini dile getiren Çevre Mühendisleri Odası Şube Başkanı Sema Arıman, "Samsun`da şu an Tekkeköy ilçesi mevkii ve Halk Sağlığı Müdürlüğü önünde olmak üzere iki adet hava kirliliği ölçüm istasyonu bulunmaktadır. Bu istasyonlar Samsun`un genel olarak hava kirliliğini ortaya koymamaktadır. Samsun`da Hastanebaşı Mahallesine bir istasyon kurulmuş olsa bu değerler daha çok yukarı çıkacaktır. Samsun`da genel olarak doğalgaz kullanımı yaygınlaşmadığı için maalesef hava kirliliği eski değerleri ile devam ediyor. Doğalgaz yerine kömür ile ısınan evlerin olduğu bölgelerde hava ölçüm istasyonunun kurulmaması çok manidardır. Gerçek değerleri almak istiyorsak Hastanebaşı Mahallesi başta olmak üzere kömür ile ısınan evlerin olduğu bölgelere de istasyon kurulması gerekmektedir. Bakanlığın Samsun için Atakum Esenevler Mahallesi ve Bafra Alparslan Türkeş Parkı yakınında iki adet istasyon kurulması planlanıyor. Fakat Çarşamba, Canik, Havza gibi bölgelere de istasyon kurulmadığı taktirde gerçek değerlerin alınacağını zannetmiyorum" diye belirtti.

BU NE YAMAN ÇELİŞKİ?
Hava kirliliği raporlarının ağırlıklı olarak Tekkeköy ilçesinden alınan değerlerden oluştuğunu ifade eden Arıman, "Tekkeköy İlçemizde Azot ve Bakır Fabrikası çevreyi kirlettiği gibi başka sanayi işletmelerinin kurulması hava kirliliğine büyük oranda etki etmektedir. Bunların yanı sıra ise Terme ilçesinde hali hazırda çalışan termik santrallerin haricinde üç adet kömürle çalışan termik santrallerin kurulacağı ile duyumlar alıyoruz. Eğer bu bölgeye de üç santral daha kurulursa Türkiye`nin en önemli ovalarından olan Yeşilırmak Ovasını tamamen bitirmiş oluruz. Hükümet bir taraftan organik tarıma teşvik verirken diğer taraftan ise tarımı yok edecek sanayi kuruluşlarına tarım yapılan bölgelerde onay veriyor. Bu ne yaman çelişki? Seçim döneminde fakir insanlara kömür yardımı yapılmaktansa düşük gelirli ailelerin doğalgaza geçmeleri için teşvikte bulunmaları çevrenin korunması açısından büyük bir kazanç olacağını düşünüyorum" şeklinde konuştu.

 

Okunma Sayısı: 135
Fotoğraf Galerisi