TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
TMGD VE ADR GENEL FARKINDALIK SÖYLEŞİMİZİ GERÇEKLEŞTİRDİK
Ankara Şube 16.12.2014 (Son Güncelleme: 16.12.2014 17:03:59)

Tehlikeli Malların Karayolu ile Uluslararası Taşımacılığına İlişkin Avrupa Anlaşması olan ADR Anlaşması, 1968 yılında yürürlüğe girmiştir. Türkiye‘nin ADR kurallarına uyum sağlaması amacı ile 31 Mart 2007‘de 26479 sayılı Resmi Gazete ile yayınlanmış olan, "Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelik" (TMKY) güncellenerek 24 Ekim 2013 tarih ve 28801 sayılı Resmi Gazete ile yeniden yayınlanmıştır. Bu yönetmeliğin yürürlüğe girişi 01.01.2014 olarak belirlenmiş olup, 01 Ocak 2015 tarihinden itibaren tehlikeli maddelerle ilgili faaliyet gösteren; dolduran, paketleyen, yükleyen, gönderen, alıcı, boşaltan ve tank-konteyner/taşınabilir tank işletmecilerinden Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi istenecektir. Yine 30 Haziran 2015‘den itibaren tehlikeli maddelerle ilgili faaliyette bulunan kuruluşlarda, tehlikeli madde güvenlik danışmanı istihdam etme veya tehlikeli madde güvenlik danışmanından hizmet almak zorunlu hale gelecektir. Yönetmelik gereği, Tehlikeli madde taşımacılığında kullanılacak her türlü paket, kap ve ambalaj, UN numarası verilmiş ve sertifika almış olacaktır. Ayrıca, tehlikeli madde taşımacılığı yapan taşıtlar, ilgililerce belirlenmiş yol güzergâhı, park yerleri, tünel, köprü, tüp geçitleri ve depoları kullanacaklardır.

 

 

11 Aralık 2014 tarihinde Şubemiz Eğitim Salonunda "TMGD VE ADR GENEL FARKINDALIK" Söyleşimiz Türk Loydu Vakfı İktisadi İşletmesi Eğitmeni İ.İlker GÜR‘ün konuşmacı olarak katılımı ile gerçekleştirilmiştir.

 

Söyleşide; kara yolu ile taşınan tehlikeli maddeler ile ilgili olarak; uluslararası ve ulusal mevzuat, sınıflandırma, ambalajlama, işaretleme, etiketleme, plakalandırma, taşıma ünitesi gereklilikleri/araç tip onayları, taşıma evrakları, yük güvenliği, elleçleme, taraflar ve sorumlulukları, eğitim gereklilikleri konularında İ.İlker GÜR tarafından sunum yapılmış ve üyelerimizin konuya dair yönelttikleri sorular cevaplandırılmıştır.

 

Katılımlarından dolayı Sayın İ.İlker GÜR‘e ve tüm üyelerimize Ankara Şube Yönetim Kurulu olarak teşekkür ederiz.

 

Ankara Şube 8. Dönem Yönetim Kurulu

Okunma Sayısı: 93
Fotoğraf Galerisi