TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
YURDUN DÖRT BİR YANINDA, EKOLOJİK YIKIMLA MÜCADELE DEVAM EDİYOR..

“Aç avuçlarını sesini yükselt Gel dirilt değiştir”

Istanbul Şube 30.05.2014 (Son Güncelleme: 30.05.2014 16:07:33)

YURDUN DÖRT BİR YANINDA, EKOLOJİK YIKIMLA MÜCADELE DEVAM EDİYOR..

"Aç avuçlarını sesini yükselt
Gel dirilt değiştir"

Meseleyi 3-5 ağaç olarak tanımlamaya devam etsinler, bu bir yaşam mücadelesi diyerek yola çıkan halklar tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz topraklarında da direnişi sürdürerek yaşamı var etmeye devam edecektir.

Bu isyan 31 Mayıs 2011‘de Hopa ‘da ya da 31 Mayıs 2013‘te Taksim‘de başlamadı, bu isyan sermayenin doğaya ve kente yönelik saldırısının olduğu her yerde, Erzurum Tortum‘da HES‘lere, Sinop Gerze‘de termik santrale, Mersin Akkuyu‘da nükleer santrale, Uşak Eşme‘de siyanürle madenciliğe, İstanbul ve Ankara‘da kentsel dönüşüme karşı sürdürülen mücadelede var oldu. Bu topraklarda eşi benzeri daha önce yaşanmamış 31 Mayıs 2013 isyanı, sadece Gezi Parkı‘nda yaşananlara değil, ülkenin dört bir yanında yaşanan doğa yıkımına karşı bir isyandı, Gezi Parkı‘nın ve ağaçlarının yaşatılmasında simgeleşen direniş, başka bir dünyada doğanın bir parçası olarak yaşamaya duyulan özlemin adresi oldu.  Bu isyan birlikte mücadelenin ve dayanışmanın karşısında hiçbir gücün engel olamayacağının bir kanıtı oldu.

31 Mayıs bundan böyle bu topraklarda ekolojik yıkımla mücadele ile birlikte anılacak gündür. 2011 yılında HES karşıtı mücadelede birlikte yürüdüğümüz Metin Lokumcu‘nun Hopa‘da biber gazı saldırısı ile öldürüldüğü, aynı zamanda 2013 yılında Taksim Gezi Parkı direnişimizin kitleselleşmesi ile tüm dünyaya sesini duyuran bir isyanın filizlendiği gündür.  

Bu yıla kadar 5 Haziran Dünya Çevre günü, her yıl, talan ve rant projeleri ile yok olma tehdidi altındaki doğamız ve kentlerimiz için yaşam savunucularının mücadeleye çağrı yaptığı gün olmuştur. Ancak ekoloji mücadelesi açısından ve kendini bu mücadele içinde tanımlayan halkalar için, direniş ile yazılan tarih, kapitalistlerin toplantı tarihi olan 5 Haziran‘dan çok daha anlamlıdır.  Bu nedenle Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi olarak 31 Mayıs - 5 Haziran ekolojik yıkımla mücadele haftası olarak tanımlıyor ve Hopa‘nın eşkıyalarından Gezi‘nin çapulcularına, suyuna, ormanına, doğasına, kentine, tüm yaşam alanlarına sahip çıkanların mücadele için buluşacağı; nükleer santrallere, HES‘lere, termik santrallere, siyanürcü şirketlere, kentsel dönüşüm projelerine karşı birlikte mücadeleyi öreceğimizi açıklıyoruz.

31 Mayıs-5 Haziran Ekolojik Yıkımla Mücadele Haftası, HES karşıtı mücadelede kaybettiğimiz Metin Lokumcu ve Gezi isyanında kaybettiğimiz; Ethem Sarısülük, Ali İsmail Korkmaz, Abdullah Cömert, Mehmet Ayvalıtaş, Medeni Yıldırım, Ahmet Atakan, Hasan Ferit Gedik Mehmet İstif ve Berkin Elvan‘a adanmıştır. Her yıl 31 Mayıs - 5 Haziran haftasında düzenleyeceğimiz eylem ve etkinliklerde anılarını mücadelemizde yaşatacağız.

Ekolojik Yıkımla mücadele haftasında, meydanlarda, parklarda, etkinliklerde buluşalım, İstanbul‘u kent, kültür ve doğası ile bütün olarak koruyacağımız hattı birlikte kuralım.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası

İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu

 

Okunma Sayısı: 335
Fotoğraf Galerisi