TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
ALACADAĞ KÖYÜ SINIRLARI İÇERİSİNDEKİ KIZILCIK YAYLASI’NA TAŞ OCAĞI YAPILMASI HAKKINDA RÖPORTAJIMIZ
Antalya Şube 28.04.2014 (Son Güncelleme: 28.04.2014 10:57:18)

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Erdal Özdemir, Alacadağ Köyü sınırları içerisindeki Kızılcık Yaylası‘na taş ocağı yapılmasını doğru bulmadıklarını söyledi. 

Özdemir, taş ocakları için izin verilirken bölgede yaşayan köylünün de fikrinin sorulması gerektiğini kaydetti.

Antalya Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Erdal Özdemir, Finike‘nin Alacadağ Köyü sınırları içerisinde yer alan Kızılcık Yaylası‘ndaki taş ocaklarının akıbeti hakkında açıklamalarda bulundu. Özdemir, oda olarak bölgeye taş ocakları için izin verilmesini doğru bulmadıklarını ancak ocağı işleten firmalarında ellerinde kapı gibi izinleri olduğunu söyledi.

KAPI GİBİ İZİNLERİVAR

Özdemir, şöyle konuştu: "Bizler çevre mühendisleri olarak taş ocaklarına tamamen karşı değiliz. Bu ülkenin taş ocaklarına da ihtiyacı var ancak bunların nereye ve nasıl yapıldığı çok önemli bir konudur. Bu konuda taş ocakları şirketlerine izin veren Orman Bölge Müdürlüğü zaten. Bunun karşılığında kestiği her ağaç için epey yüksek bedeller alıyor. O yüzden burada eleştirilecek bir yer varsa mermerciden çok olan Orman Bölge Müdürlüğü olmalıdır. Çünkü sonuç olarak verilmiş bir izin var, oluşan bir hak var. Kimse o kuruma niye çalışıyorsun diyemez. Adamlar kapı gibi izinlerini almışlar, kaçak ve gizli çalışmıyorlar. Vergilerini veriyorlar, Orman Bakanlığına yıllık 250-300 milyar civarında olan kiralarını veriyorlar. Kesilen her ağacın ve kullandığı suyun parasını ödüyor. Sürelere bitene kadar buraları işletecekler. Yapılacak çok fazla bir şey yok, savaşmak istiyorsan rakibini iyi tanıyacaksın."

HUKUKEN SIKINTI YOK!

"Burada önemli olan verimli ormanların, nadir bulunan sedir gibi ağaçlarının yoğun olduğu ormanların böyle madencilik faaliyetlerine açılmaması ve izin verilmemesidir. Yoksa taşocağı işletmesi gitmiş parasını vermiş, iznini almış ve yani hukuken hiçbir sıkıntısı yok.  Bu yerler nereden bakarsanız bakın 10 yıllığına kiraya veriliyor ve epey bir süredir de buradan mermer çıkarıyor. Orman Bakanlığı bu şirkete burayı vermediği takdirde kimse girip herhangi bir taş ocağı faaliyeti yürütemez."

DAHA ÇOK DAVA AÇILIR

Alacadağ Köyü sınırları içerisindeki Kızılcık Yaylası‘na taş ocağı yapılmasını doğru bulmadıklarını da hatırlatan Özdemir, "Bölgedeki taş ocakları, ormanın yok edilmesinin yanında çok ciddi bir görüntü kirliliği de yaratıyor. Bunun yanında muhteşem bir deniz manzarası da var. Buralara yapılması bence hiç doğru değil. Önümüzdeki günlerde bu konuda bir çok dava açılacağını da düşünüyorum. Çevre Mühendisleri Odası olarak biz bu kadar güzel bir doğaya sahip Finike‘nin Alacadağ Köyü sınırları içerisindeki Kızılcık Yaylası‘na taş ocağı yapılmasına karşıyız" dedi.

İLK ÖNCELERİ SICAK BAKILDI

Köylünün bu konuda tepkisinin de önemsenmesini gerektiğini hatırlatan Çevre Mühendisleri Odası Erdal Özdemir, "Taş ocakları için izin verilirken kimse gelip köylünün fikrini sormuyor. İlk başta bu bölgelere yatırım yapılacağını öğrenen köylü, iş imkanı da yaratılınca önceleri bu olaya sıcak bakıyor. Ne zaman o güzelim ağaçlar kesilmeye ve ağaçlar yok olmaya başlıyor. İşte sorun o zaman çıkıyor. Köylü, bazı çevreci grupların ve basının desteğiyle olayın farkına varılıyor ve tepki gösteriyor. Bunun yanında bazı çıkar ilişkilere de yaşanıyor. İşte bu gibi durumların yaşanmaması için bir bölgeye taş ocağı ya da maden açma izni vermeden önce yerine getirilmesi gereken bir çok kriter olmalı. Taş ocağı izni verirken bölge halkının fikri sorulmalı, ağaçların yapısından ekolojik çeşitliliğe kadar bir çok konu incelenmeli ve ona göre karar verilmeli. Ayrıca, taş ocaklarına karşı çıkılacaksa çok önceden itiraz edilmesi lazım. İş işten geçtikten sonra fazla bir şey yapılamıyor. Doğa tahrip olduğuyla kalıyor" diye konuştu.

YÖNETMELİK VAR AMA..

Antalya Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Erdal Özdemir, bu saatten sonra neler yapılabileceğinin masaya yatırılması gerektiğini belirtti ve sözlerini şöyle tamamladı: "Çünkü terk edilen taş ocaklarının ve madenlerin rehabilite edilmesi lazım. Bununla ilgili bir yönetmelik var ama henüz bir uygulama gözükmedi." Kubilay Eldemirci

 

Okunma Sayısı: 264
Fotoğraf Galerisi