TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
SİNOP NÜKLEER ÖLÜME KARŞI BİRLEŞECEK

Çernobil nükleer felaketinin 28`inci yıldönümünde Sinop`ta bugün büyük bir miting düzenleniyor

Genel Merkez 28.04.2014 (Son Güncelleme: 28.04.2014 09:51:52)

Nükleer Karşıtı Platform‘un çağrısıyla yapılacak miting, saat 12‘de Uğur Mumcu Meydanı‘nda başlayacak. Miting için İstanbul, Ankara ve İzmir gibi çeşitli illerden otobüsler kaldırıldı. 

STK ve siyasi partilerin de destek vereceği ve kalabalık geçmesi beklenen miting için bir açıklama yapan Nükleer Karşıtı Platform, aynı gün saat 19.00‘da İstanbul Kadıköy‘de de bir eylem yapacağını duyurdu. 

Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi de yaptığı açıklamada, Sinop‘ta, Mersin Akkuyu‘da, İğneada‘da, memleketin herhangi bir coğrafyasında nükleer santraller yapılmasını istemediklerini belirtti. Açıklamada, "Nükleer Karşıtı Platform ile birlikte 26 Nisan‘da Sinop‘tayız" dendi. 

Dün bir basın toplantısı düzenleyen Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, "Akkuyu ve Sinop‘ta kurulması düşünülen nükleer santrallarda meydana gelebilecek bir kazadan tüm Türkiye etkilenir" dedi. WER 1200 model reaktörün Akkuyu‘da, ATMEA 1 rektörünün de Sinop‘a yapılmasının planlandığını hatırlatan Bozoğlu, her iki reaktör de henüz dünyada denenmediğini ve kullanılmadığını belirtti. 

Okunma Sayısı: 134
Fotoğraf Galerisi