TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
KAMU SPOTUNDA YAMAN ÇELİŞKİ (KARŞI)

Televizyonlar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, `çevre etki ve değerlendirme` (ÇED) raporlarının ne olduğu ve önemini anlatan bir kamu spotu yayımlamaya başladı

Genel Merkez 10.04.2014 (Son Güncelleme: 10.04.2014 17:37:44)

 MERT TAŞÇILAR /ANKARA Televizyonlar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, ‘çevre etki ve değerlendirme‘ (ÇED) raporlarının ne olduğu ve önemini anlatan bir kamu spotu yayımlamaya başladı. ÇMO Başkanı Bozoğlu, hazırlanan kamu spotunu eleştirerek, "Yayımlanan film, bugüne kadar yaptığımız eleştirilerin haklılığım ortaya koymuştur" dedi. 

Kamu spotunun, bakanlığın yaptıklarıyla söyledikleri arasındaki çelişkiyi ortaya çıkardığım belirten Bozoğlu, şöyle konuştu:

‘KARARLARI TANINMADI‘ "Bakanlık, ÇED yönetmeliği ve Çevre Kanunu‘nda yaptığı değişikliklerle çevre sorunları yaratan tesisleri ÇED sürecinden daima kaçırmaya çalışmıştır. ÇED Yönetmeliği‘ndeki, binlerce tesise ÇED sürecinden muafiyet sağlayan Geçici 3. madde, açtığımız davalar sonrasında birçok defa Damştay tarafından iptal edilmiş olmasma rağmen, her defasında bakanlık tarafmdan bu mahkeme kararları göz ardı edilmiştir." 17 YILDIR AYNI PROGRAM Geçici maddenin 3 Ekim 2013 tarihinde yayımlanan yönetmelikte 2. Madde olarak yer aldığım söyleyen Bozoğlu, "Yani 23 Haziran 1997‘ ye kadar yıllık yatırım programına alman tüm projeler ÇED sürecinden muaf tutulmuştur. 3. köprü örneğin, 1993 yılındaki yatırım programında yer almaktadır. ÇED yönetmeliğinde ve Çevre Kanunu‘nda yapılan değişiklikle bu projeler ÇED‘den muaf tutulmuştur" dedi. 

Okunma Sayısı: 244
Fotoğraf Galerisi