TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
AOÇ YENİDEN SİT ALANI OLUYOR

Atatürk Orman Çiftliği için Ankara Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’nun vermiş olduğu sit alanı değildir kararına karşı açmış olduğumuz davada karar verildi. AOÇ yeniden sit alanı olacak

Ankara Şube 05.03.2014 (Son Güncelleme: 05.03.2014 11:39:26)

Ankara Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu,  2 Şubat 2012‘de almış olduğu bir kararla, Atatürk Orman Çiftliği‘nin de içinde bulunduğu 7 hektarlık alanı, tarihi SİT alanı olmaktan çıkarmıştı.

Yeni Başbakanlık binasının yapıldığı  alan için verilmiş olan bu karar üzerine Odamız, Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası, Peyzaj Mimarları Odası ve Ziraat Mühendisleri Odası ile birlikte oluşturduğumuz komisyonla, SİT derecesinin düşürülme kararının iptali için Kültür ve Turizm Bakanlığı‘na açtığımız dava sonuçlandı. Ankara 11. İdare Mahkemesi, bugün (4 Mart) görüşülen duruşmada, söz konusu mahkeme kararını iptal etti. İdare Mahkemesinin kararına göre, halen devam eden Başbakanlık binası inşaatının durdurulması  ve inşaatı biten binanın yıkılması gerekiyor.

 

BAŞKAN BOZOĞLU: BURASI ATATÜRK‘ÜN BİZE MİRASI, KORUMAK ZORUNDAYIZ

Odamız Başkanı Baran Bozoğlu,  mahkemenin kararı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, bölgenin Ankara‘nın nefes alması için önemli bir alan olduğunu belirterek, ‘Ayrıca AOÇ Atatürk‘ün bize mirası korumak zorundayız‘ dedi.

Verilen mahkeme kararı nedeniyle Başbakanlık binasının inşaatının durdurulması,  mevcut binaların da yıkılması gerektiğini belirten Bozoğlu şöyle konuştu:

‘AOÇ, hava kirliliğini azalttığı, yeraltı suları açısından zengin olduğu ve endemik türleri barındırdığı için nadir alanlarımızdan. Ancak, en az onun kadar Cumhuriyet‘imizin önemli miraslarından. Zirai üretim için düzenlenmiş önemli bir bölge, Atatürk‘ün bu amaçla bize bıraktığı önemli bir miras. Bu bölgenin yeniden ve acilen sit alanı ilan edilmesi gerekiyor. Başbakanlık binası yapılabilecek birçok alan var. Buradaki inşaatın derhal durdurulması, yapılmış binaların acilen yıkılması için konunun takipçisi olacağız.‘

Okunma Sayısı: 175
Fotoğraf Galerisi