TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
BÖYLE RANT GÖRÜLMEDİ (SÖZCÜ GAZETESİ)

Tarihi varlık olarak tescillenen Ataköy`deki Baruthane binalarının yer aldığı arazinin imara açılması tepki çekti

Genel Merkez 24.01.2014 (Son Güncelleme: 24.01.2014 16:47:23)

 

Tarihi varlık olarak tescillenen Ataköy‘deki Baruthane binalarının yer aldığı arazinin imara açılması tepki çekti Tarihi Baruthane binalarının yer aldığı İstanbul Ataköy‘deki arazide ‘tarihi‘ bir ranta imza atıldı. Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu‘nun korunması gereken tarihi varlık olarak tescillediği Baruthane binalan bölgedeki emlak projesine eklendi. 

 

İşlem usule aykırı  

Tarihi Baruthane binalannın bulunduğu parsel ve komşu parsellerinde inşaat için 1 Nolu Kültür Varlıkları Koruma Kurulu‘ndan izin alınmadığı belirlendi. Kurul‘un ‘haberimiz yok dediği‘ projenin Bakırköy Belediyesi tarafından durdurulması gerekiyor. İstanbul Şehir Planlamacıları Odası Başkanı Tayfun Kahraman, süreç için "Koruma Kurulu‘na proje gönderilmeden bir projelendirme yapılmış. Usule aykırı bir işlem sözkonusu. Burada parseller tescilli olmasına rağmen yapılaşmaya gidilmiş" dedi. Karaman, konuyla ilgili suç duyurusu yapılması gerektiğine işaret etti. 

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu ise TOKİ‘nin sınırsız yetkili kurum haline geldiğine dikkat çekti. Ankara‘da da tarihi Havagazı Fabrikası‘nın benzer bir süreç ile yok edildiğine işaret eden Bozoğlu, "Artık tarihi ve kültürel alanların ranta kurban edilmemesi lazım. TOKİ‘nin İstanbul‘dan elini çekmesi gerekir" dedi.

 

Koruma Kurulu‘na haber bile vermedi

TOKİ‘ye ait olan ve Bakırköy ilçesi, Ataköy sahilinde, Zeytinlik Mahallesi tescilli Baruthane YapılarTopluluğu‘nun bulunduğu 59 bin 799 metrekarelik arazi 49 yıllığına 6 milyon TL kira ile Çelebican AŞVe verildi. Turizm merkezi, AVM ve rezidans olarak tanımlanan parsellerde yapılacak projelere ilişkin olarak 1 Nolu Kültür Varlıkları Koruma Kurulu, tüm yapılaşmayı ‘bana danışın‘kararı verdi. Ancak, Baruthane binası ile çevresindeki yapılaşma çalışmaları sırasında Kurul‘a hiçbir şekilde haber verilmediği ve gerekli izinlerin alınmadığı ortaya çıktı.  

 

 

 

 

Okunma Sayısı: 198
Fotoğraf Galerisi