TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
ACELE KAMULAŞTIRMA ANCAK SAVAŞTA YAPILIR (SÖZCÜ GAZETESİ)
Genel Merkez 20.01.2014 (Son Güncelleme: 20.01.2014 10:48:22)

3‘üncü havalimanı projesi için acil kamulaştırma yapılacak. TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Bozoğlu, "Böyle bir karar ancak Milli Müdafaa Mükellefiyetleri Kanunu kapsamında alınabilir"dedi. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 3‘üncü havalimanı projesi kapsamında acil kamulaştırma yapacak. Resmi Gazete‘de yayımlanan karara göre, İstanbul‘un, Arnavutköy İlçesi, İmrahor, Tayakadın ve Yeniköy köyleri ile Eyüp İlçesi, Ağaçlı, Akpınar ve İhsaniye köylerinde yer alan, bazı taşınmazların, İstanbul 3. Havaalanı Projesi kapsamında Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından acele kamulaştırılmasına da Bakanlar Kurulu‘nca karar verildi.

3 dere yok olacak

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkam Baran Bozoğlu, karar ile yaklaşık 20 bin futbol sahası büyüklüğünde 7 bin 650 hektar alanın kamulaştırılacağını kaydetti. Bozoğlu, "Bu yüzden 2 milyon 513 bin araç ile 70‘i aşkın sulak alan, Alibeyköy barajını besleyen 3 dere yok edilecektir" dedi. Olağan kamulaştırma sürecinden kaçınıldığına dikkat çeken Bozoğlu şunları söyledi: "Acele kamulaştırma kararlan, Milli Müdafaa Mükellefiyetleri Kanunu kapsamında alınabilmektedir. Yani savaş hallerinde... Acele kamulaştırma ile birlikte, tüm mallara el konulabilmekte, taşınmaz değerleme çalışmaları daha sonra yapılabilmektedir. Bu durumda, yurttaşların mülkiyet hakları ellerinden alınmakta ve ülke maddi olarak zarara uğrayabilmektedir."

TOKİ 22.5 TL veriyor vatandaş 300 TL istiyor

TOKİ‘nin kamulaştıracağı alanlarda fiyat kavgası başladı. Eyüp İlçesi‘ne bağlı olan Akpınar köyü ve Arnavutköy‘e bağlı Yeniköy‘de TOKİ‘yle halk arasında kamulaştırma fiyatları konusunda sıkıntı yaşanıyor. İddia ise TOKİ‘nin havalimanı adı altında ucuza arazi kapatıyor olması. Belediyenin 47 lira bedel biçtiği arazi metrekare fiyatları için TOKİ‘nin de içinde bulunduğu komisyon 22.5  lira verirken vatandaşlar 300 lira istiyor.

 

 

Okunma Sayısı: 189
Fotoğraf Galerisi