TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
KARTAL POSTASI ARALIK 2013

KARTAL POSTASI GAZETESİNİN KENTSEL DÖNÜŞÜM KONULU DOSYA ÇALIŞMASINDA ŞUBEMİZ ADINA ÇEV. MÜH. CEVAHİR EFE AKÇELİK`İN VERDİĞİ GÖRÜŞ

Istanbul Şube 19.12.2013 (Son Güncelleme: 19.12.2013 11:16:08)

"Bugün ki  durumda uygulanmak istenen kentsel dönüşüm politikaları, insanları yaşam alanlarından zorunlu göçe tabi tutuluyor. Merkezi yönetim, kendine yakın  sermaye gruplarıyla birlikte kentsel dönüşüm alanlarını bir rant olarak görüyor.

İstanbul ölçeğinde baktığınız zaman 50 mahalle yıkım tehlikesi altında. Gecekondulaşma bir  bina sorunu değil, siyasi iktidarların çıkar elde etme ve oy kaygıları sonucu biriken sosyal bir sorun.

TOKİ, kentleri sınıfsal olarak ikiye ayırıyor. Örneğin Ayazma‘daki insanları Bezirganbahçe ‘ye götürerek yalnızlaştırması gibi. Gökdelenlerde oturmak çağdaşlık değildir. Orman alanlarına yüksek binalar inşa edip bahçesine ağaç dikmekte çevrecilik değildir.

Kentsel dönüşüm öncelikle TMMOB olmak üzere Meslek Kuruluşları ve tüm kent halkının düşünce ve davranışının birlikteliğiyle içersinde olmasıyla başarılabilinir.

Hiç bir insanı mağdur etmeden  oradaki insanlarla birlikte, yaşam alanları yok edilmeden oradaki tarihsel birikimi, kültürel zenginliği kaldırmadan insanları izole etmeyen halktan yana projeler üretilmelidir.

Yeşil Kentleri, yeşil kentli bilinciyle hareket ederek geleceğin yaşanabilir kentlerini yaratabiliriz."

 http://data.axmag.com/data/201312/20131217/U26095_F255601/FLASH/index.html

Okunma Sayısı: 372
Fotoğraf Galerisi