TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
ODALARDAN `DENETİM` TEPKİSİ (ANKARA BAŞKENT GAZETESİ)

TMMOB`ye bağlı 11 odanın idari ve mali denetiminin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`nca gerçekleştirilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı, odaların tepkisini çekti. Oda yöneticileri, dün acilen toplanarak durum değerlendirmesi yaptı.

Genel Merkez 19.12.2013 (Son Güncelleme: 19.12.2013 09:57:20)

İdari ve mali denetimi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘na verilen TMMOB‘ye bağlı 11 odanın başkanları ve hukuk danışmanları dün biraraya geldi. Elektrik Mühendisleri Odası‘nda toplanan yöneticiler ve danışmanlar, son gelişmeyi değerlendirerek, odalar olarak buna karşı nasıl bir tepki gösterecekleri konusunda görüş alış verişinde bulundular. Mimarlar Odası Ankara Şubesi yöneticileri ise, düzenledikleri basın toplantısında Resmi Gazete‘de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararıyla TMMOB‘a bağlı 11 meslek odasının Çevre Şehircilik Bakanlığı‘na bağlanmasına tepki gösterdi. Şube yöneticileri, aralarında Mimarlar Odası‘nın da bulunduğu Elektrik Mühendisleri Odası, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, İç Mimarlar Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Jeofizik Mühendisleri Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası, Makina Mühendisleri Odası, Peyzaj Mimarları Odası ve Şehir Plancılara Odası‘nın idari ve mali denetimlerinin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘na devredilmesini eleştirdi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan ise, Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak tüm harcamalarında şeffaf bir kurum olduklarını vurgulayarak, "Mali denetimde denetleyebilirler ama idari denetimden ne anladıklarını bilmiyoruz. Kente dair sorumluluklarımız var, davalar açıyoruz. Davalarımıza devam edebilecek miyiz? Bu anlamda endişeliyiz. Yıllardır yönetim kurulunda görev alan arkadaşlar olarak mali denetim konusunda içimiz son derece rahat, her yıl şeffafça harcamalarımızı üyelerimizle de paylaşıyoruz" diye konuştu.

EMO‘da yapılan toplantıya şu isimler katıldı: TMMOB YK II. Başkanı Züber Akgöl, Hukuk Danışmanı Nurten Çağlar Yakış, Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Cengiz Göltaş, YK Üyesi Hamza Koç, Hukuk Danışmanı Hayati Küçük, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Başkanı Ertuğrul Candaş, HKMO Hukuk Danışmanı Hüseyin Özgün, İnşaat Mühendisleri Odası YK Sayman Üyesi Nevzat Ersan, Jeofizik Mühendisleri Odası Hukuk Danışmanı Berna Özpınar, Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Dündar Çağlan, Hukuk Danışmanı Mehmet Horuş, Maden Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Torun, Hukuk Danışmanı Volkan Kaya, Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber Çakar, Hukuk Danışmanları Hatice Genç ve Şirin Aykul, Mimarlar Odası Hukuk Danışmanı Berna Yeşilkaya, Şehir Plancıları Odası Başkanı Sekreter Üyesi Hüseyin G. Çankaya ve Hukuk Danışmanı Koray Cengiz. 

Okunma Sayısı: 310
Fotoğraf Galerisi