TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
SİVİL TOPLUM`A DENETİM KISKACI (TARAF GAZETESİ)

Son olarak Gezi eylemlerinde hükümetin hedefi haline gelen TMMOB`a bağlı 24 odadan 11`inin daha idari-mali denetimleri Bakanlığa bağlandı.

Genel Merkez 18.12.2013 (Son Güncelleme: 18.12.2013 10:49:58)

Hükümetin kendisine muhalefet eden sivil toplum örgütlerini vesayet altına alma girişimlerinde bir büyük adım atıldı. Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği‘ne (TMMOB) bağlı 11 odanın daha idari ve mali denetim yetkisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘na bağlandı. 18 Kasım‘da alınan karar, Resmi Gazete‘nin dünkü sayısında yayımlandı. Buna göre artık, TMMOB‘a bağlı Çevre Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odası, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, İç Mimarlar Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Jeofizik Mühendisleri Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası, Makina Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası, Peyzaj Mimarları Odası ve Şehir Plancıları Odası üzerinde idari ve mali denetim, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘nca yapılacak.

İLK DEĞİL, TÜMÜNE VESAYET

Bu kararla, devasa rantların söz konusu olduğu tartışmalı projelere karşı çevre, barınma vb. haklarını, kamunun ve yurttaşların hakları için verdiği mücadeleyle iktidarı uzun süredir rahatsız eden TMMOB, son olarak ise Taksim Dayanışması kurucu üyelerinden biri olarak Gezi eylemlerinde aktif tutumu nedeniyle hükümetin hedeflerinden biri haline gelmişti. Dünkü Bakanlar Kurulu kararıyla TMMOB‘a bağlı odaların bakanlık vesayeti altına alınması işlemi yarı yarıya tamamlanmış oldu. Çünkü kısa süre önce de toplam 24 odası bulunan TMMOB‘a bağlı Orman Mühendisleri Odası‘nın idari ve mali denetimini Orman ve Su İşleri Bakanlığı‘na devredilmişti. Böylece toplamda idari ve mali denetim yetkisini eline aldığı TMMOB‘a bağlı Oda sayısı 12‘ye çıkaran hükümetin geri kalan 12 odanın denetimlerine ilişkin Bakanlar Kurulu kararını da kısa sürede yürürlüğe koyacağı belirtildi.

AKP, 12 EYLÜLÜN İZİNDE

Hükümetin binlerce üyesi bulunan mimar ve mühendis odalarına yönelik bu vesayetçi tutumuna TMMOB‘dan sert tepki gelmişti. TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı, dünkü Resmi Gazete‘de yayımlanan karardan sadece birkaç gün önce, hükümetin buna yönelik hazırlıklarını tamamladığına dikkat çekmiş ve şunları söylemişti: "12 Eylül darbecilerinin yayımladığı" kanun hükmünde kararname (KHK) ile odalar üzerindeki bakanlıkların vesayeti aradan geçen 30 yıl boyunca AKP iktidarına kadar hiçbir hükümet tarafından kullanılmadı. 12 Eylül rejimi AKP ile sürüyor. Biz biliyoruz: AKP iktidarının yapmak istediği denetim değil, rant politikalarının önünde engel olarak gördüğü TMMOB‘yi susturmak ve işlevsizleştirmektir. Bir kez daha söyleyelim; AKP, TMMOB‘yi yürüdüğü yoldan döndüremeyecektir. TMMOB ve bağlı odaları, ‘Padişahım çok yaşa‘ diyenlerle birlikte asla saf tutmayacaktır"

Okunma Sayısı: 181
Fotoğraf Galerisi