TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
ÇEVRE MÜHENDİSLERİ YÖNETMELİĞE KARŞI (BİZİM KOCAELİ GAZETESİ)

ÇMO Kocaeli Temsilciliği tarafından düzenlenen toplantıda çevre mühendisleri yeni yönetmeliği tartıştı.

Genel Merkez 09.12.2013 (Son Güncelleme: 09.12.2013 10:45:16)

Çevre mühendisleri kendileriyle ilgili düzenlenen yeni yönetmeliğin eksikliklerini masaya yatırarak, karşı çıktıklarını dile getirdi. Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Odası Birliği (TMMOB) Kocaeli Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Temsilciliği önceki akşam Kocaeli Mimarlar Odası‘nın taş binasında bir araya geldi. Mühendislerle ilgili yeni yönetmeliğin tartışıldığı toplantıya; TMMOB ÇMO Genel Başkanı Baran Bozoğlu, Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Mühendislik Fakültesi eski Dekanı Prof. Dr. Savaş Ayberk, KOÜ Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Aykan Karademir, ÇMO Kocaeli Temsilcisi Zeynep Soyer ve çevre mühendisleri katıldı.

BİLİNEN BİR MESLEK

Toplantı öncesinde ÇMO Kocaeli Temsilciliği‘ne verdiği desteklerden ötürü KOÜ Mühendislik Fakültesi eski Dekanı Prof. Dr. Savaş Ayberk‘e teşekkür plaketi takdim edildi. Mesleğe çok uzun yıllar katkı sunduğunu belirten Ayberk, "Çevre Mühendisliği artık çok tartışılan bir meslek değil, çok çabuk yoluna oturan bir meslek olduğu için verdiğim emeklerin boşa çıkmadığını görüyorum" dedi. Plaket takdiminin ardından çevre mühendisleri değişen yönetmeliği tartışmaya sundu.

GELECEK TEHLİKEDE

ÇMO Kocaeli Temsilcisi Zeynep Soyer tartışmaya sunulan yönetmelikle ilgili şu bilgileri aktardı: "İlgili yönetmelikle zaten mevzuatla getirilmiş olan ‘çevre görevlisi‘ kavramıyla çevre mühendisliği mesleğinin geleceği tehlikeye atılmaktadır. Ayrıca yapılan değişiklik göstermektedir ki lisans eğitimi alarak çevre konusunda uzmanlaşmış insanların bilgi ve yetileri yok ya da yetersiz gösterilmek istenmektedir.

SINAVA TEPKİ VAR

Çevre mevzuatı ilgili yönetmelikler doğrultusunda çevre kirliliğini önleme ve azaltıcı faaliyetler, çevre teknolojileri, yasalara uygunluk gibi faaliyetleri sürdürecek şahısların bu işe hakkını vererek icra edebilmeleri almış oldukları eğitimle alakalıdır. Mevzuat eğitiminin uzmanlığını almış çevre mühendisine sonradan dikte edilmesi çözüm değildir. Yönetmelikte çevre yönetim birimlerinde ve danışman firmalarda daha önce yer alan çevre mühendisi olma şartı tamamen kaldırılmıştır.

PLAKETLER VERİLDİ

Çevre görevlisi belgesini almış olanların başka iş ve işlemlerde çalışmaması da daha önce verilen kanuni hakların geri alınmasından ibarettir. Mühendislerimiz bu yönetmelikle birlikte sorumlu müdürlük ve iş güvenliği uzmanlığı gibi görevleri üzerine alamayacak."Yapılan açıklamaların ardından meslekte 10. yılını tamamlayan Gökhan Akın, Özlem Ünlü, Murat Sancak, Yasemin Kalay ve meslekte 20. yılını dolduran Oya Tanrısever‘e başarı plaketi takdim edildi.  

Okunma Sayısı: 531
Fotoğraf Galerisi