TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
BABA`NIN ÇİFTLİĞİ DEĞİL (YURT GAZETESİ)

Atatürk Orman Çiftliği arazisi 11 yıldır AKP tarafından yağmalanıyor. Son olarak, Erdoğan`a ABD benzeri `Beyaz Saray` yapmak için, 200 bin metrekarelik alanın imar izni değiştirildi. Mimarlar Odası`nın itirazlarını mahkeme engelliyor, inşaat furyası sürüyor.

Genel Merkez 05.11.2013 (Son Güncelleme: 05.11.2013 09:24:16)

 

Atatürk Orman Çiftliği 11 yıldır AKP tarafından yağmalanıyor. Erdoğan‘a Başbakanlık Konutu yapmak için imar izni değiştirildi, itirazlara rağmen yürütmeyi durdurma kararı çıkmadı; inşaat da ağaç katliamı da sürüyor.

Atatürk‘ün mirası olan Atatürk Orman Çiftliği arazisi 11 yıldır AKP iktidarı tarafından yağmalanıyor. Başbakan Erdoğan‘a Başbakanlı Konutu yapmak için 200 bin metre kalik alanın imar izni değiştirildi. Çıkarılan imar kararıyla ilgili Mimarlar Odası, Çevre Mühendisleri Odası, Şehir Plancıları Odası ve Ziraat Mühendisleri Odası 11 adet dava açtı, ancak yürütmeyi durdurma kararı çıkmadığı için yapılaşma sürüyor. İnşaat alanında yaklaşık 3 bin ağaç kesilirken sadece 10 ağaç taşındı. Yapımına başlanan Başbakanlık Hizmet Binası‘nın açılış tarihi ise 23 Nisan 2014 olarak belirlendi. Binlerce ağacın katledilerek yapılaşmaya açılan bu alanda talan sadece bununla da sınırlı kalmadı. Ankara Büyükşehir Belediyesi, Atatürk Orman Çiftliği içinden Doğu-Batı ve Kuzey-Güney doğrultularında 40 metre genişliğinde otoban yapımına başladı. Ve bu yollar için de binlerce ağaç katledildi.

Okunma Sayısı: 297
Fotoğraf Galerisi