TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
İSKİ KANSER BİRİKTİRMİŞ (YURT GAZETESİ)

TÜBİTAK, İSKİ‘nin yıllardır Kâğıthane‘deki arazide beklettiği atıklar için ‘tehlikeli‘ raporu verdi. Hurda borulardaki asbest, limitin yüzde 20 üstünde çıktı. Asbest başta kanser olmak üzere çeşitli hastalıklara yol açıyor.

Genel Merkez 10.09.2013 (Son Güncelleme: 10.09.2013 09:41:29)

 
İSTANBUL Su ve Kanalizasyon İdaresi‘nin (İSKİ) Kâğıthane‘deki arazisinde yıllardır bekleyen atıkların ‘tehlikeli‘ sınıftaki asbestli borular olduğu ortaya çıktı. İSKİ‘nin binlerce tonluk atıklarından örnek alan TÜBİTAK‘ın hazırladığı 2010 tarihli rapora göre, arazideki asbestli borular, atık yönetmeliğinde belirtilen tehlike sınırından yüzde 20 fazla. Radikal‘in haberine göre raporda, "Elde edilen tüm deneysel sonuçlar değerlendirildiğinde ‘hurda asbest boru‘ olarak tanımlanan numunenin ‘tehlikeli atık olduğu‘ sonucuna varılmıştır" deniliyor.

Borular tehlikeli sınıfta

İSKİ Genel Müdürlüğü‘nün bulunduğu Kâğıthane‘deki arazide atıklar küçük tepeler oluşturmuş durumda. İstanbul‘un içme suyu ve kanalizasyonunda kullanılan dev borular üst üste yığılmış, atıklar açık alanda rastgele etrafa saçılmış şekilde duruyor. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, İSKİ‘nin arazisinde bulunan atıkların analizini istedi. Bunun üzerine İSKİ, kendi verdiği numuneleri TÜBİTAK‘ta analiz ettirdi. ‘Hurda düktil‘, ‘hurda demir‘ ve ‘hurda asbest‘ borulardan örnekler TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi‘ne (MAM) ulaştırıldı. Hurdalarla ilgili 8 Ekim 2010‘da hazırlanan 28 sayfalık raporda, hurda asbestli boru örneklerinin tehlikeli sınıfta yer aldığı, asbestin mevzuatta öngörülen değerlerin yüzde 20 üzerinde olduğu bilgisi yer aldı.

Yağmurlarla etkileşim olur

Çevre Mühendisleri Odası uzman bazı akademisyenlere TÜBİTAK raporunu inceletti. Oda, İSKİ‘deki atıklarla ilgili şu açıklamada bulundu: "Eğer bir bölgede asbestli boru gibi tehlikeli bir madde varsa, üç numuneden ikisinin tehlikeli atık olmaması, bulaşma olmadığı anlamına gelmez. Açık alanda, yağmur v.b ile etkileşim olur. Geçirimsiz zemin yok. Öte yandan iki numune bütünü temsil edemez, tehlikeli atık olan tek numune bile yeterlidir. İSKİ‘nin depolayabilmesi için o sahaya ait tehlikeli atık geçici depolama lisansı olmalı. Lisans için üstü kapalı, etrafı çevrili, geçirimsiz zemin ve su toplama kanalları, yangın tüpleri v.b gibi teknik altyapı da lazım. Bu lisans olsa bile en fazla altı ay tutabilir atıkları. Yapılması gereken İZAYDAŞ‘a iletmek. Şu anda asbesti borudan ayıran yetkilendirilmiş bir yer yok. Ülkemizde atık envanteri yok, nereden ne kadar atık çıkıyor ve ne kadarı, nasıl bertaraf ediliyor belirsiz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu konudan çok uzak. AB Çevre Faslı‘nda ulusal atık planı hazırlanması 2009‘da taahhüt edildi. Ama hâlâ yok. Bir çalışma da yok."

Kansere yol açıyor

ASBEST, doğada yaygın olarak bulunan ve işlenerek endüstride kullanılabilecek elyaf elde edilen, lif şeklindeki kristalize silikat mineralleri için kullanılan genel bir kavram. Çok iyi bir yalıtkan madde olan asbest içme suyu boruları başta olmak üzere yapı malzemelerinde ve gemi yapımında kullanılıyor. Solunum ya da içme suyu yoluyla vücuda girdiğinde başta kanser olmak üzere çeşitli hastalıklara yol açıyor. Asbestin neden olduğu hastalıkların bazıları, akciğer zarları arasında sıvı toplanması, kireçlenme, akciğer zarı kalınlaşması ve akciğer dokusunda bağ dokusu oluşumu olarak sıralanıyor. Ayrıca ciltte yaralara da neden olabiliyor. Türkiye ‘de asbestin kullanımı 31 Aralık 2010‘da yasaklandı.

 

Okunma Sayısı: 269
Fotoğraf Galerisi