TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
TEKKEKÖY`DE KİRLİLİĞE ÇÖZÜM TOPRAK YASASI(HEDEF HALK GAZETESİ)

Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu, Tekkeköy ilçesinde ağır sanayi yatırımlarının getirdiği çevre kirliliğine dikkat çekmiş ve stratejik ÇED`in bölgede uygulanması için Bakanlığa çağrı yapmıştı.

Genel Merkez 15.11.2012 (Son Güncelleme: 15.08.2013 17:21:34)

 

TEMA Samsun İl Temsilcisi Recep Ertorun, konuya ilişkin gazetemize yaptığı açıklamada, "Vakfımız bu bölge için başından beri 5403 sayılı toprak yasasının uygulanmasını istemektedir. Yasanın 6-9 maddeleri uygulanırsa, arazi. kullanım planları hazırlanacak ve tarım arazileri belirlenmiş olacak" dedi. Geçtiğimiz haftasonu Samsun‘a gelen Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu, Tekkeköy ilçesinde ağır sanayi yatırımlarının getirdiği çevre kirliliğine dikkat çekmiş ve stratejik ÇED‘in bölgede uygulanması için Bakanlığa çağrı yapmıştı.

 

Bunun üzerine Tekkeköy Belediye Başkanı Hayati Tekin ile Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı Selami Özçelik, Bozoğlu‘nun ileri sürdüğü değerlendirmelere destek çıkmış ve bölge için artık yetkililerin tedbir alması gerektiğini belirtmişlerdi. Son olarak, Türkiye‘de birçok çevre hareketine öncü olan TEMA (Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı) Samsun İl Temsilciliği, Tekkeköy‘deki çevre kirliliği noktasında açıklamada bulunarak, yetkililere alternatif bir çözüm önerisi sundu.

 

TARIM ARAZİLERİ BELİRLENECEK

 

"Çözüm toprak yasası" diyen TEMA Samsun İl Temsilcisi Ertorun, yasanın uygulanması noktasında neler getireceğini şu sözlerle anlattı: "Samsun için 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu‘nun 6 ve 9. maddeleri bir an evvel uygulanmalıdır. Uygulandığı takdirde; arazi kullanımını gerektiren her türlü girişim ve yatırım sürecinde toprakların korunması, doğal ve yapay olaylar sonucu meydana gelen toprak kayıplarının önlenmesi; arazi kullanım planları, tarımsal amaçlı arazi kullanım plan ve projeleri ile toprak koruma projelerinin uygulamaya konulması sağlanacaktır."

 

‘ARAZİLERİMİZ KAPANIN ELİNDE‘

 

Arazi kullanım planlarının hazırlatılıp kamuoyu ile paylaşılmasının yaşanan tartışmaları sonlandıracağına işaret eden Ertorun, son olarak, "O zaman nerenin tarım, nerenin sanayi, nerenin eğitim, sağlık, turizm alanı olduğu planlara yansıyacaktır. Mevcut uygulamada, maalesef tarım arazilerimiz kapanın elinde kalmaktadır. Toprak koruma kurullarının, bir an önce kanunun kendilerine verdiği yetkileri kullanıp geniş tarım arazilerine sahip olan ilimizde arazi kullanım planlarını hazırlaması gerekir" açıklamasında bulundu.

Okunma Sayısı: 1124
Fotoğraf Galerisi