TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
SAMSUN`UN ZEHİR SAÇAN İLÇESİ `TEKKEKÖY`(HEDEF HALK GAZETESİ)

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, ``Bakanlık derhal harekete geçmelidir. İmar, sanayi ve enerji başta olmak üzere çevre planları yapılmalıdır.Ve ÇED yeterliliği firma üzerinden değil, bölge üzerinden denetlenmelidir. Çevre planlarının üzerine enerji politikası kurulursa ancak o zaman doğru hareket edilir` diye konuştu.

Genel Merkez 12.11.2012 (Son Güncelleme: 15.08.2013 15:26:10)

 

‘TÜRKİYE‘DE KAYIP KAÇAK YÜZDE 25‘

Türkiye‘de yüzde 25 oranında bir kayıp kaçak oranı olduğunun altını çizen Bozoğlu, bunun önüne geçilmesi gerektiğini belirtti.Bozoğlu, "Bunun önüne geçmek için öncelikle iletin hatlarını yenilemek gerekir. Çünkü uzak bölgelerden taşınan iletim hatlarından dolayı kayıp kaçak oranı artmaktadır. Öncelikle bunun önüne geçilmelidir ki, bu kaçak oranını kapatmamız için 10 tane nükleer santral kurmamız gerekiyor" şeklinde konuştu.

BÖLGESEL POLİTİKA

Türkiye‘de bağımsız tek başına bir çevre bakanlığı kurulması gerektiğini belirten ÇED yeterlilik raporu noktasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘nın enerji yatırım firmalarını tek tek ele aldığını belirten Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Genel Başkanı Baran Bozoğlu, santral sayısı hızla artan Tekkeköy‘e işaret etti. Bozoğlu, "Bakanlık bununla ilgili derhal tedbir alarak stratejik ÇED‘i faaliyete koymalıdır" diye konuştu.

ÇED RAPORLARI TEK TEK İNCELENMELİ

Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Genel Başkanı Baran Bozoğlu, enerji yatıları için gerekli olan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporları noktasında yatırımlara noktasal bakıldığını söyledi. Bozoğlu, "Halbuki stratejik ÇED öngörülmelidir. Çünkü Tekkeköy örneğine baktığımızda, sayıları her geçen gün artan santralleri görmekteyiz. ÇED raporları noktasında Bakanlık tek tek değerlendirme yapmaktadır. Toptan kirlilik gözardı ediliyor. Bakanlık bununla ilgili derhal tedbir almalıdır" dedi.

BAKANLIK HAREKETE GEÇSİN UYARISI

ÇED raporunun yatırımdan önce hazırlanması gerektiğini ifade eden ÇMO Genel Başkanı Bozoğlu, "Ortaya çıkınca değil, öncesinde tedbir alınmalıdır.Ancak bakıyorsunuz bugün ÇED öncesi inşaat yapanlar var. Öte yandan ÇED süreçlerine noktasal bakılmamalıdır. Stratejik ÇED, Bakanlık tarafından yapılması gerekiyor. Biz bugün bir havza içersinde tek bir firma üzerinden bakıyoruz ve toptan Santral sayısı hızla artan Tekkeköy‘deki enerji kirliliğine dikkat çekerek ilçenin adetâ zehir sâçtigini söyleyen ÇMO Genel Başkanı Bozoğlu, "Bugün Türkiye‘deki enerji yatırımlarına noktasal bakılıyor. Bakanlık stratejik ÇED‘i derhal faaliyete geçirmelidir" dedi Bozoğlu, "Ülkenin kurtuluşu ancak bu şekilde olur. Mevcut Bakanlıklarda çevre hep bir kenara itilmiştir. Bugün sadece çevre konusunda yetkili olacak bağımsız bir Bakanlığa ihtiyaç vardır. Ve bunun üzerinden en ücra köşeye hizmet verecek taşra müdürlükleri olmalıdır. Kısacası Türkiye‘nin bölgesel bir enerji politikasının olması gerekiyor" dedi.

‘YAŞAM HİÇE SAYILIYOR‘

Bozoğlu, nükleer ve termik santrallerin soğutma amaçlı kullandığı deniz suyu kullanımına da değindi.
Ülkenin cennet bölgelerinden biri olan Samsun‘daki birçok santralın denizden soğutma amaçlı tonlarca suyu durmaksızın denizden çektiğini vurgulayan Bozoğlu, "Doğanın bir ekosistemi olduğu gibi denizde de yaşamı sağlayan plaktonlara kadar çok büyük bir canlı popülasyonu var.Buradan çekilen tonlarca suyun hem yeri değiştiriliyor, hem de sıcaklığı. Buradaki yaşam hiçe sayılıyor" diye konuştu.

HES‘LERİN ETKİLERİ

Bozoğlu, son olarak Hidroelektrik Santralları‘nın (HES) yeraltı sularına yaptığı olumsuz etkileri anlattı.
Bozoğlu, "Devasa barajlar yapmak yerine irili ufaklı HES‘ler yapılıyor. Buralarda taşıanan su doğanın döngüsüne aykırı hareket ettiriliyor. Yeryüzünün en kıymetli sularındaki hayat engelliniyor.Ayrıca, suyun buharlaşma alanına müdahale ediliyor. Ve can suyu diye bir tabir var. Bakanlık çıkıyor; ‘Bunu yaşam için bıraktık‘ diyor. Böyle bir mantık olabilir mi! Bir insannın ne kadar suya ihtiyacı olduğunu saptayabilir misiniz? Milyonlarca tür canlının yaşadığı bir akarsudaki can suyu miktarını belirliyorlar" dedi. 
 

Okunma Sayısı: 188
Fotoğraf Galerisi