TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
SUDA YÜKSEK ALÜMİNYUM(ÖZGÜR GÜNDEM GAZETESİ)

Suda yüksek alüminyum ATO Yürütme Kurulu Üyesi Sarp Apak, Ankara`nın şebeke suyunda alüminyum değerlerinin yüksek olduğunu vurgulayarak, halkın damacana sularına yöneldiğini belirtti.

Genel Merkez 02.08.2012 (Son Güncelleme: 02.07.2013 17:32:24)

 

Ankara Tabip Odası (ATO) öncülüğünde Çevre Mühendisleri Odası, Gıda Mühendisleri Odası, Kimya Mühendisleri Odası, Tüketici Haklan Derneği, Peyzaj Mimarları Odası, Ziraat Mühendisleri Odası‘nın katılımı ile damacana sularına ilişkin olarak ATO‘da basın toplantısı düzenlendi.

Odalar adına ortak açıklama yapan ATO Yürütme Kurulu Üyesi Sarp Apak, sağlıklı, temiz, güvenilir suyun yurttaşların en temel hakkı olduğunu belirterek, bu hakka herkesin eşit düzeyde ulaşmasının gerektiğini vurguladı.

‘Musluk suyu güvenilir mi?‘

Apak, Ankara‘nın şebeke suyunda alüminyum değerlerinin yüksek olduğunu vurgulayarak, halkın musluktan akan suya güvenirliğini yitirdiğini belirtti. Apak, halkın şebeke suyuna olan güveninin kalmadığına dikkat çekerek, "daha güvenli" diye damacana sularına yöneldiğini ifade etti. Apak, damacana sularında kirliliğin tespit edildiğini belirterek, bu yöntemin çözüm olmadığını ifade etti. Apak, daha önce Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği‘ne (TMMOB) bağlı Kimya Mühendisleri Odası tarafından şebeke suyunda alüminyum düzeyinin 4 kat daha yüksek olduğunu hatırlatarak, Çamlıdere‘de alüminyum oranının fazla olduğunu su akışının durdurulduğu şeklinde açıklamaların kamuoyunu tatmin etmediğini söyledi.

Denetliyor ama mühürlemiyor

Sağlık Bakanlığı ise sağlıklı su satmadıkları için Buzada, Erpmar, Alps, Kervansaray ve Yalısu marka suların üretimini geçici olarak durdurdu. Ancak üretimi durdurulan su firmaları fabrikalarının mühürlenmediğini, satışlarının devam ettiğini söyledi. Bazı su firması yöneticileri ise "Damacanaları müşteriler kirletiyor" diyerek tüketiciyi suçladı.

Okunma Sayısı: 305
Fotoğraf Galerisi