TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
İÇME SUYU KİRLİ, KULLANILAN SU ALÜMİNYUMLU!(BİRGÜN GAZETESİ)

Geçtiğimiz günlerde TMMOB Kimya Mühendisler Odası tarafından yapılan açıklamada, Ankara şebeke suyunda alüminyum değerlerinin yüksekliği nedeniyle halkın musluktan akan suya güveni sarsıldı.

Genel Merkez 02.08.2012 (Son Güncelleme: 02.07.2013 15:37:26)

 

Bugünlerde de ‘Daha güvenilir‘ kabul edilerek satın alınan damacana su ile ilgili pek çok tartışma kamuoyunda yer alıyor.

‘DAMACANA ÇÖZÜM DEMİŞLERDİ‘

Bu tartışmalar doğrultusunda Ankara Tabip Odası (ATO), Türk Tabipleri Birliği, Çevre Mühendisleri Odası, Gıda Mühendisleri Odası, Kimya Mühendisleri Odası, Peyzaj Mimarları Odası, Suka-der, Tükedici Hakları Derneği, Ziraat Mühendisleri Odası, Halkevleri Genel Merkezi temsilcileri Ankara Tabip Odası Genel Merkez binasında bir basın toplantısı düzenledi.

Açıklamayı ATO Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sarp Saraç yaptı. Saraç, "Toplumun en ekonomik yolla ulaştığı şebeke suyuna güven sarsılmıştır. Yaşanan sorunlar insanları daha yüksek bedeller ödeyerek damacana suya yöneltmiştir. Damacana sularda kirlilik saptanmış olması, bu seçeneğin de yeterli çözüm olmadığım gösterdi" dedi. Saraç, kamu yetkililerine "İçme-kullanma suyu kaynakları, arıtım ve dağıtım kaynakları sistemleri ayrıntılı olarak incelenip kaynağa yönelik araştırmalar yapılarak, gerekli önlemler alındı mı?" diye sordu.

ATO üyesi Ahmet Saltık da, "Alınabilecek önlemler sınırlıdır. Durum su kaynadığında çözülecek kadar basit değildir. Kısa ve uzun vadede sağlık sorunları ile karşılaşabiliriz" dedi.

Okunma Sayısı: 171
Fotoğraf Galerisi