TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
ÇAMLICA TEPESİNE CAMİ(KARAHÖYÜK GAZETESİ)

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO), `5 Haziran Dünya Çevre Günü `nde açıklama yaparak, `Bilimin, hukukun yol göstericiliğinde doğal varlıklarımızı koruyarak, bugünden yarma taşıma yönündeki politikalarımız, mesleki sorumluluğumuz ve ahlaki görevimiz haline gelmiştir` dedi.

Genel Merkez 06.06.2012 (Son Güncelleme: 26.06.2013 16:05:35)

 

ÇMO açıklamasında, "Ülkemizi yeni belirsizliklere, yıkımlara götüreceği aşikâr olan Kirli Çevre Politikaları ve Uygulamaları konusunda yetkilileri, kamuoyunu bilgilendirme, uyarma, daha güzel ve yaşanabilir bir çevre yaratılması sürecine katkıda bulunma mücadelemiz devam etmektedir" dedi.

Basın açıklamasında, 35 yıl önce Birleşmiş Milletler tarafından 5-16 Haziran 1972 tarihlerinde, Stockholm‘de düzenlenen Çevre Konferansı‘mn, 113 ülkenin katılımıyla gerçekleştiğine dikkat çekilerek, "Konferansta çevre-insan kavramına değinilerek, dünyanın doğal dengesinin korunması için insan ve doğal varlıklara öncelik veren bir anlayışın egemen olması gereği ortaya koyulmuştur" dendi. ÇMO açıklamasında, bu konferansta alınan kararların bir anlamda çevre koruma alanında milat olması gerçeğinden hareketle, konferansın toplandığı tarih "Dünya Çevre Günü" ilan edildiğine dikkat çekilerek, "Bu konferansta, kapitalist kalkınma anlayışını sorgulayan dönemin Hindistan Başbakanı Indra Gandhi, günümüzde hala geçerliliğini koruyan tespiti ile en önemli küresel sorunun, yoksulluk, açlık ve barınma olduğunu dile getirmiştir. Bu tespit ne yazık ki geçerliliğini halen korumaktadır" dendi.

Okunma Sayısı: 201
Fotoğraf Galerisi