TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
İNCİ MUTLUER KÖŞE YAZISI-İNCİ MUTLUER (HABER EXPRES GAZETESİ)

Sevgili okuyucularım, havalar ısındı, yaz tatili programları yapılıp, yazlıkların açılması gündemimize girerken, siyasi gündemde yapay tartışmalar sürüyor.

Genel Merkez 06.06.2012 (Son Güncelleme: 26.06.2013 13:44:38)

 

Ülkemizi cayır cayır yakan sorunlardan neredeyse bihaber yaşıyoruz. Bir yandan bitmeyen PKK terörü sürerken, diğer yanda İran veya Suriye ile savaş rüzgarları esiyor. İran‘ın bütün itiraz ve uyarılarına rağmen hükümet, Kürecik‘te ABD‘nin füze kalkanı radarına izin vermekte bir sakınca görmedi. Suriye derseniz, Türkiye tüm ülkelerden önce tavır alıp müdahale tehditlerine devam ettiği için olası bir savaş tehlikesi var.

4+4+4 diye tüm eğitim sistemimizi alt üst edecek, nasıl uygulanacağı belirlenmeyen, çocuklarımızın geleceğini karartacak sistem makus talihimiz sanki. Ana muhalefet partisinin, doğru muhalefet yapacak yerde, kendi içindeki kısır çekişmelere tam gaz devam etmesi, doğru politikalar üretememesi AKP‘nin ekmeğine yağ sürüyor. Tek parti gibi hareket etmesini sağlıyor. Biz her ne kadar bunalım ve kaos ortamına alış (tırıl) mış olsak da, beklentimiz bir uzlaşma olması.

Şu anda direksiyonun başında, başbakan olarak RT Erdoğan olduğunu ve tüm siyasi sorumluluğu üstlendiğini düşünürsek, umudumuz başbakanın da bu farkındalıkla tüm parlamentoyu toparlayacağı.

Ancak tüm bunlar olurken, içeride bizleri yakacak belki de gözlerden kaçan yeni çevre yasasını hatırlatmakta yarar var. Evvelki gün meclis komisyonundan geçen "Tabiatı ve biyolojik çeşitliliği koruma yasa tasarısı" na göre çevre varlıkları üzerindeki her türlü koruma kararı kaldırılabilecek. Doğal varlıkları, şirketlerin yağmalamasına yol açacak bu tasarı bütün yetkileri bakanlıklarda topluyor. Böylece her türlü çevre talanı karşısında koruma sağlayan "sit alanı" uygulaması kaldırılmış oldu. Her türlü taşınmazın kamulaştırılmasına olanak sağlayan tasarı biyo çeşitliliğin de ticarileştirilmesinin önünü açıyor. Tasarı, konuyla ilgili yetkilerin tamamen " Çevre ve Şehircilik Bakanlığı" ile "Orman ve Su İşleri Bakanlığı‘"na devredilmesini öngörüyor. Çevre mühendisleri odası tarafından yapılan açıklamada tasarıyla ilgili şu görüşlere yer veriliyor:

"Bu yasa tasarısı Anadolu‘nun her köşesindeki doğal varlıkları, şirketlerin kullanımına sokmak için hazırlanmış, bir başka deyişle şirketlerin, dereleri, gölleri, yeraltı sularını, ormanları, meraları, yer altı katmanlarını (madenleri) sınırsızca kullanmalarının önünü açmak için hazırlanmıştır." Çevre ve şehircilik bakanının da korunan alanın devri konusunda yetkilendirildiği belirtiliyor. Sadece bakan onayı ile koruma alanları belediyeler, vakıflar, dernekler tarafından işletilmek üzere devralınabilecektir. Daha buraya sığdıramadığımız neler neler..

Yaz geliyor, sıcak, çok sıcak, kavrulacağız.

Okunma Sayısı: 293
Fotoğraf Galerisi