TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
BAŞKAN BARUT`TAN RAHATLATAN AÇIKLAMA (ANTALYA HİLAL GAZETESİ)

Uzun süreden beri tartışma konusu olan ve sık sık Makine Mühendisleri Odası`nın gündeme getirdiği uçak gürültüsünün bir etkisi daha ortaya çıktı. Özellikle uçakların iniş ve kalkış noktasındaki Lara Bölgesi`nde insan sağlığının yanısıra binalarında ses tehlikesinin etkisi altında olduğu ileri sürüldü.

Genel Merkez 19.05.2012 (Son Güncelleme: 24.06.2013 17:39:47)

 

Makine Mühendisleri Odası Başkanı Hüseyin Barut, uçakların yaydığı gürültünün insan sağlığını tehdit ettiği kadar, yakın geçtiği bölgedeki binaların zeminine de zarar verdiğini iddia etti. Barut, gürültü kirliğinin basite alınmaması gerektiğini belirterek, uçakların yaydığı gürültünün insan sağlığına verdiği işitme sorunu ve psikolojik sorunların yanında binaların zeminlerinin de gürültünün yaydığı titreşimlerden olumsuz etkilendiğini söyledi.

Barut, "Uçakların yaydığı ses binalara çarpıp döneceği için statik olarak yüzde 99 binaların zeminlerinde etki yaratacaktır ve bu etki belki yıllar sonra o binanın zeminine zarar verecek ve hassas bir yapı konumuna getirecektir" dedi. Barut, konuyla ilgili olarak ilgili odaların gerekli çalışmaları yapması gerektiğini ve kaç desibelden sonra bina zeminlerinin zarar gördüğü konusunda da araştırma yapılması gerektiğini ifade ederek, bu konuda bir çalışma yapılması için ilgili odalar ile görüşeceklerini vurguladı.

Antalya‘nın gürültü haritasının da çıkartılması gerektiğine değinen Barut, "Biz konuyla ilgili olarak havaalanı yetkilileri ile görüştük ve bu konuda halen yanıt da alabilmiş değiliz. Özellikle havalimanına yakın bölgeler ile uçakların rotasında bulunan Lara bölgesindeki binalara ses izolasyonu yapılması gerekir. Kapı ve pencereler ise çift cam olmalı. Sorunu çok fazla çözmeyecektir, ancak bir nebze de olsun önlem alınmasını sağlayacaktır" diye konuştu.

BİNA ZEMİNİNİ ETKİLEMEZ

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cem Oğuz ise, uçakların yaydığı gürültünün binaların zeminlerine zarar vermeyeceğini savundu. Oğuz, "Bu konuda Jeofizik ve Jeoloji Mühendisleri Odası ile birlikte binaların gerekli zemin etüd çalışmaları yapıldı. Uçakların yaydığı gürültü insan sağlığı açısında işitme ve pisikoliöik anlamda etkili olabilir, ancak binaların zeminlerinde bir sarsıntıya neden olmayacaktır" şeklinde konuştu.

SAĞLIĞI TEHDİT EDİYOR

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı ve Akdeniz Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Yrd. Doç. Dr. Ayça Erdem de, "Bir günde 100 tane uçak inip kalktığı düşünüldüğünde, havalimanı bölgesine yakın binalarda yaşayan insanların sağlığı ciddi tehdit altında, işitme kaybı ve insan psikolojisinin bozulmasına birçok sağlık sorunu oluşturabilen uçakların çıkardığı gürültü konusunda Antalya‘daki yetkilerin gerekli önlemleri alması gerekiyor. Rus uçaklarının çıkardığı gürültü ise insan sağlığı açısından çok tehlikeli. Büyükler başta olmak üzere özellikle bebekler hem işitme hem de psikolojik anlamda risk altında bulunan gruba giriyor" dedi.

Okunma Sayısı: 232
Fotoğraf Galerisi