TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
NÜKLEER UYARI(MİLLİ İRADE GAZETESİ)

Çevre Mühendisleri, 16 yıl önce yaşanan Çemobil nükleer faciasını anımsattı, Türkiye`de kurulması planlanan Nükleer Enerji Santrallerine dikkat çekti.

Genel Merkez 28.04.2012 (Son Güncelleme: 18.06.2013 12:22:49)

 

Mühendisler, santralleri; "Geri kalmış üretim türü" olarak niteledi ve hükümeti uyardı; Nükleer Santral inadından vazgeçin. Faciaların mesuliyeti üzerinizdedir. Ukrayna‘nın Kiev yakınlarında 1972 yılında kurulan ve 26 Nisan 1986‘da bir patlama ile felakete dönüşen nükleer santral faciasına (Çernobil) dikkat çeken TMMOB Çevre Mühendisleri Odası, hükümeti uyardı.

Oda‘dan yapılan yazılı açıklamada, Çernobil faciasının göz önüne alınması gerektiği vurgulanarak, Türkiye‘ye yapılması planlanan Nükleer Enerji Santrallerinden vazgeçilmesi istendi.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi: "Tasarımından inşasına, çalıştırılmasından işletilmesine ve sonrasında atık yönetimine kadar pek çok aşamayı içeren ancak bünyesinde Nükleer Enerji Üretimini barındıran bu türün insanlık için büyük bir tehdit olduğu ve bu tehdidin aşılamadığı bir gerçektir. Ölümcül ve geri dönüşü imkansız felaketlere yol açabilecek bir çok olasılığı barındıran bu geri kalmış enerji üretim türü son zamanlarda mevcut iktidarın koşulsuz istediği bir yatırım türüdür. 20. yüzyılın ilk önemli Nükleer felaketi olan Çernobil Kazasının devam eden etkileri hala araştırılmaktadır. Fukuşima Felaketinin etkileri ise Japonya ve bölge ülkelerde maddi ve manevi olarak sürmektedir. Sinsi bir tehdit olan nükleer santrallerin "ört-bas" edilmesi oldukça kolay gerçekleşen bir felaket türü olması nedeniyle mümkün değildir.

İlerlemiş çevre teknolojisinin dahi bu geri kalmış enerji üretim türünün atık sorununu çözemediği gerçeğini bir kez daha vurgulayarak; halkımızı ve bölge ülkeleri tehdit edecek olan nükleer santral yapımı "inadından" vazgeçilmesinin gerekliliğini ve olası ölümlerin, faciaların mesuliyetinin siyasal iktidarın üzerinde olduğunu hatırlatmak isteriz."

Okunma Sayısı: 212
Fotoğraf Galerisi