TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
AKKUYU KOMİSYONU’NDA SİVİL TOPLUMA YER YOK(RADİKAL)

ÇED raporunu ele alacak komisyona sivil toplum örgütleri çağrılmadı. Bakanlığın `STK`lar da çağrılacak` dediği Akkuyu Toplantısı için 60 kuruma davet var, bir tek STK`lara yok.

Genel Merkez 26.03.2012 (Son Güncelleme: 13.06.2013 12:21:36)

 

Mersin Akkuyu‘da kurulması planlanan Nükleer Güç Santralı (NGS) için hazırlıklar sürerken hükümet bir yandan da tepkileri en aza indirmek istiyor. Bu amaçla herhangi bir zorunluluk bulunmasa da Çevresel Etki Değerlendirme Raporu için de çalışmalar yapılıyor.

2 Aralık 2011‘de yapılan ÇED Başvuru Dosyası‘nı kabul eden Çevre ve Şehircilik Bakanlığından Müsteşar Yardımcısı Sedat Kadıoğlu medyaya ÇED raporunu çok önemsediklerini söyledi. Kadıoğlu, Akşam gazetesindeki röportajında raporu incelemek üzere izleme ve değerlendirme komisyonu kuracaklarını da şu sözlerle dile getirdi: "İçinde dört bakanlığın temsilcileri, DSİ, Denizcilik Müsteşarlığı Temsilciliği, Çevre Mühendisleri Odası, sivil toplum kuruluşları (STK), üniversiteler olacak." Çalışmalarını sürdüren bakanlık geçen günlerde de Halkın Katılımı Toplantısı‘nın 29 Mart‘ta Mersin‘de yapılacağını duyurdu. Ardından ÇED İzleme ve Değerlendirme Komisyonu‘nun 3 Nisan‘da toplanması kararlaştırıldı. Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdür Yardımcısı Osman Öztürk de 8 Mart‘ta 60 kurum ve kuruluşa bu yönde bir yazı gönderdi. Ancak çağrılı listesinde ne Müsteşar Yardımcısı‘nm özellikle adını zikrettiği ÇMO ne de başka bir STK vardı. Önce bir yanlışlık mı var düşüncesiyle Sedat Kadıoğlu‘nu aradık ancak ulaşamadık, ÇMO ve Elektrik Mühendisleri Odas (EMO) yetkilileri ise kendilerine bir davet gelmediğini belirtti.

‘Genelde mahkemede karşılaşıyoruz‘

ÇMO Yönetim Kurulu Başkanı Baran Bozoğlu, "Ama biz yine de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Olası bir nükleer kaza durumunda olabilecekleri incelediğimiz modelleme çalışmamızı buna örnek gösterebilirim" dedi.

Bozoğlu kendi yönetimleri döneminde hiçbir ÇED komisyonu toplantısına çağrılmadıklarını da "Kamu kurumu niteliğinde bir yapıyız. Ancak ne yazık ki çevre sorunları konusunda bakanlıkla daha çok mahkeme salonlarında bir araya gelebiliyoruz" sözleriyle dile getirdi. Nükleer Karşıtı Platform Sözcüsü ve EMO Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Apaçık da "Zaten çağrılmayacağımızı da biliyorduk" diye konuştu.

Yetkililer, "3 Nisan 2012 tarihinde İlbank A.Ş. Genel Müdürlügü‘nde Kapsam ve Özel Format Belirleme Toplantısı yapılacaktır. Toplantıya bütün sivil toplum kuruluşları katılarak görüşlerini ifade edebilecektir" dedi.

Okunma Sayısı: 180
Fotoğraf Galerisi