TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
PORSUK HAVZASI İÇİN SEÇİLMİŞLERE ÇAĞRI(ESKİŞEHİR ANADOLU)

Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KÜTSO) Başkanı Nafi Güral, Kütahya ve Eskişehir kamuoyunda tartışılan Porsuk Havzası`na özel hüküm belirlenmesine ilişkin, Porsuk Nehri`nin döküldüğü yere kadar uzanan 5 bin kilometre kare alanın koruma kapsamına dahil edilerek koruma alanının genişletilmesini önerdi.

Genel Merkez 01.03.2012 (Son Güncelleme: 13.06.2013 10:46:20)

 

Güral, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kütahya ve Eskişehir‘in birbirlerine rakip olmadığım ve iki ilin birlikte hareket etmesi gerektiğini belirtti.

Özel hükümlerle ilgili belirsizlikler bulunduğunu savunan Güral, arıtılmış dahi olsa dereye su bırakılamayacağını ifade etti. Güral, havza hakkında 1990‘1ı yıllarda kimsenin dikkatini çekmeyen bir kararname yayımlandığına işaret ederek, şöyle devam etti:

"Kararnameye göre, çoğunluk Kütahya, kısmen Afyonkarahisar hudutları içinde kalan yaklaşık 5 bin kilometre kare alanda, Porsuk Baraj Gölü‘ne su taşıyan derelere ‘arıtılmış veya içme suyu dahi olsa hiçbir şekilde su bırakılması yasaktır‘ hükmü konuldu. Aradan geçen yıllar içinde kimse bu kararnamenin farkına varamadı. Ta ki, Çevre Mühendisleri Odasının konuyu gündeme getirmesine kadar. Kararnamede, ‘ancak, bu havza için özel hüküm belirlenebilir‘ ibaresi gibi genel bir tarif yerine, ‘havzaya belirlenecek özel hükümler çerçevesinde su bırakılmasının mümkün hale geleceği‘ maddesinin varlığı tespit edildi."

Okunma Sayısı: 171
Fotoğraf Galerisi