TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
YENİKAPI`DA ‘’İSTANBUL METROPOLÜ MİTİNG VE GÖSTERİ ALANI ‘’ÇALIŞMALARI BAŞLADI(YAPI DERGİSİ)

Yerıikapı`da miting, konser, festival ve fuar alanı olarak kullanılmak üzere tasarlanan ve `İstanbul Metropolü Miting ve Gösteri Alanı` adı verilen proje kapsamında çalışmalar başladı.

Genel Merkez 10.06.2013 (Son Güncelleme: 10.06.2013 09:56:11)

 

Yenikapı İDO İskelesi ile Kennedy Caddesi arasındaki sahil şeridi doldurularak yapılacak projeyle, 1 milyon kişi kapasiteli bir meydan, meydanın altında 2,5 milyon nüfusun atık suyunun arıtılacağı "İleri Biyolojik Arıtma Tesisi" ve 2.200 araç kapasiteli açık bir otopark olacak. Ayrıca alanın 450.000 metrekaresi yeşillendirilerek park alanı yapılacak. Proje kapsamında denizin içine 2 km uzunluğunda yapılacak yolun inşaatına, Bizans surlarının bulunduğu Samatya sahilinden denize taş dökülerek başlandı.

İBB‘den yapılan açıklamada, Samatya sahilindeki surların anroşman inşaatı ve dolgu çalışmalarının dışında bırakıldığı belirtildi. Koruma Kurulu‘nun, projenin tarihi yarımadanın siluetini ve topografyasını bozacağını ve arkeolojik mirası etkileyeceğini belirtmesine karşın onaylanan projeye uzmanların tepkisi sürüyor. Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, dolgu sisteminde deprem riskine vurgu yaparak; "Bunun en yakın örneğini Karadeniz sahil yolunda gördük; her yerinde çökmeler oluştu. Düzce depreminde de genelde dolgu üzerine yapılan yerler yok oldu.Dolgu işinden vazgeçilmesi lazım. Denizin bir parçası değil dışarıdan gelip beton yığıyorsunuz. Doğaya bu kadar müdahale etmemek gerekiyor; çünkü doğa hakkını geri alıyor" şeklinde konuştu. Başbakanın "kentin silueti bozuluyor" eleştirisini hatırlatan Bozoğlu, "Kentsel yönetime bakınca mitingler halka açık alanlarda yapılmalı. İstanbul‘da Taksim ve Kadıköy, halkın rahatlıkla girip çıkabileceği ve yıllardır haklarını aradıkları bir alan. Şimdi insanları kapalı bir yere sıkışınca İstanbul‘un sosyal ve kültürel silueti de yok olmuş oluyor" dedi. Dolgu alanıyla ilgili onaylanan projede bölgenin park olacağı belirtilirken, daha sonra miting alanına çevrildiğini ve bu değişiklik için izin alınmadığını savunan Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Başkanı Tayfun Kahraman ise, "Yenikapı dolgu projesi İstanbul‘un tarihi dokusuna mutlak suretiyle zarar verecek. Ayrıca belediyenin tek taraflı olarak projenin içeriğini değiştirmesi de hukuksuzluktur" açıklamasında bulundu.

Okunma Sayısı: 360
Fotoğraf Galerisi