TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
BU ÜLKENİN AYDINLIK YÜZLÜ, AYDINLIK BEYİNLİ YİĞİT İNSANLARINA, TMMOB‘Yİ BİLENLERE, TMMOB‘Yİ TANIYANLARA!

TMMOB Yürütme Kurulu, www.sendika.org web sayfasında `Aktüel Gündem` başlığında yer alan ve TMMOB`ye saldıran yazı üzerine 5 Haziran 2013 tarihinde bir açıklama yaptı.

Genel Merkez 06.06.2013 (Son Güncelleme: 06.06.2013 10:03:28)

 

Ülke tarihi açısından çok kritik günlerden geçiyoruz. Gezi Parkı‘nın yağmalanmasına karşı gelişen ve ülkenin dört bir yanını sarmalayan halk direnişleri gittikçe yaygınlaşıyor. Halkın meşru eylemleri ise acımasız bir biçimde, polis terörü ile bastırılmaya çalışılıyor. İnsanlarımız gözaltına alınıyor, yaralanıyor ve öldürülüyor.

Birliğimiz, bugünlere bağlı Odaları ile birlikte, "AKP Elini Taksim‘den, Gezi Parkı‘ndan, Doğamızdan ve Yaşam Alanlarımızdan Çek!", "TMMOB, Yaşatılanlara Karşı İtirazım Var Diyerek Sokakları ve Meydanları Özgürleştirenler ile Omuz Omuzadır!" diyerek başladı.

Birliğimiz, geleneğinden gelen anlayışı doğrultusunda bu direnişi yaratanlarla sokakların özgürleştirilmesi için omuz omuzayken, TMMOB ve bağlı Odalarımızın binalarına gaz bombaları yağmur gibi yağarken, TMMOB kadroları ülkenin dört bir yanında "Her yer Taksim, Her yer direniş" diyenlerle birlikte omuz omuza sokaklardayken, TMMOB Yönetim Kurulu üyemiz bacağından gaz bombası fişeği ile vurulurken, Birliğe bağlı odalarımızın başkanları ortaklaşa "Gücünüz Halkı Sindirmeye Yetmeyecek Devlet Terörünü Durdurun, Zorbalığa Son Verin" diye çığlık atarken; direnişin içinde birbirini tanımayan insanların birbiri ile dayanıştığı hem de böylesi bir zamanda;

Bir de baktık ki; karanlık bir yerde karanlık yüzlü, karanlık beyinli bir grup bir araya gelmiş ve TMMOB‘ye saldırmayı kendilerine iş edinmişler. Aşağıdaki cümleleri bir araya getirmişler:

"TMMOB yönetiminin durumu daha da içler acısıdır. TMMOB Başkanı‘nın (yeni TMMOB yasası dolayısıyla) AKP ile girdiği pazarlık/uzlaşma siyaseti, TMMOB örgütünü bir bütün olarak toplumsal muhalefetten uzaklaştırmaktadır. 1 Mayıs‘ta da olduğu gibi bu halk eylemlerinde de TMMOB yöneticileri ortalıkta yok! AKP ile pazarlık yapılarak bir hak elde edilemez. Bu gerçeğin bir an önce farkına varılmalı ve TMMOB, geçmişte olduğu gibi ‘bilimi ve tekniği halkın hizmetine‘ sunmalıdır. TMMOB yöneticileri bu görevin bilincinde değilse, başta ücretli mimar, mühendis ve şehir plancıları olmak üzere tüm devrimci, demokrat TMMOB üyeleri inisiyatif almalıdır."

Bu yazıyı 4 Haziran 2013 tarihinde www.sendika.org isimli sitelerinde Aktüel Gündem başlığı altında, hem de KESK, DİSK ve TTB ile birlikte "Doğaya, Yaşama, Emeğe, Taksim‘e Sahip Çıkmak İçin, AKP Faşizmine Teslim Olmadığımızı Göstermek İçin, 5 Haziran‘da Alanlardayız!" dediğimiz günde yayınlamışlar.

TMMOB; bu ülkenin aydınlık yüzlü, aydınlık beyinli yiğit insanlarına, TMMOB‘yi bilenlere ve tanıyanlara, meydanları özgürleştirenlere çağrıda bulunuyor: Şimdi bu karanlık beyinlilere karşı TMMOB‘ye ve onun yarattığı değerlere sahip çıkma zamanıdır.

TMMOB; bundan böyle TMMOB‘ye saldırmayı kendine iş edinen sendika.org ve çevresi ile hiçbir zeminde yan yana gelmeyecektir.

TMMOB Yürütme Kurulu

 

Okunma Sayısı: 339