TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
GEZİ PARKI HAKKINDA ŞUBEMİZİN BASINDA YER ALAN GÖRÜŞLERİ

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubemiz YK Üyesi ve Taksim Gezi Parkı Koruma ve Güzelleştirme Derneği kurucu üyesi Mevhibe Gözcelioğlu`nun Gezi Parkı Direnişi Öncesinde yapılan etkinlikler ile ilgili basına belirtiği görüşler

Istanbul Şube 04.06.2013 (Son Güncelleme: 04.06.2013 12:14:29)

soL Gazetesi 13 Nisan 2013

Gezi Parkı‘nda bugün, saz var söz var eylem var..

Görüşüne başvurduğumuz Taksim Gezi Parkı Koruma ve Güzelleştirme Derneği kurucusu ve üyesi Mevhibe Gözcelioğlu ise, daha önce de çeşitli eylemlerde bulunduklarını belirterek bundan sonra da çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi. AKP‘nin şu ana kadar parkı itibarsızlaştırmak için propaganda yürüttüğünü belirten Gözcelioğlu bugün yapılan etkinlikle Gezi Parkı‘nın öneminin bir kez daha ortaya çıkacağının altını çizdi.


http://haber.sol.org.tr/kent-gundemleri/gezi-parkinda-bugun-saz-var-soz-var-eylem-var-haberi-71381

Evrensel Gazetesi 05 Mayıs 2013

TAKSİM‘E SAHİP ÇIKMA ZAMANI

Mevhibe Gözcelioğlu (Taksim Gezi Parkı Derneği Yöneticisi - Mühendis): Cumhuriyet caddesindeki ağaçlar kesildikten sonra insanlar "Burada gerçekten bir vahşet var" cümlesini kullanır oldu. Daha görünür oldu durum elbette. Bize imza verenler bu durumdan sonra arttı zaten.

REDDİN GEREKÇESİ: PROJESİZ PLAN

Kültür Varlıklarını Koruma Kurulunun projeyi reddetme sebepleri nelerdi, gerekçeli kararda neler yazıyor?

Mevhibe Gözcelioğlu: 79 bileşeni olan Taksim Dayanışması ve Mimarlar Odası‘nın bir takım eylemleri ve bilim adamlarının itirazları vardı. Bununla ilgili olarak 50 bin ıslak imza toplanarak 2 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Kurulu‘na sunuldu. Kurul ayrıca bilimsel insanlardan oluşuyor ve gönüllülük esasına dayanıyor. Aralık 2012‘de kurul, projenin yapılmaması gerektiğini belitti. Gerekçeli kararda Topçu Kışlası‘nın yapım yılı, mimarı, plan özellikleri ve yapım detayları tam olarak bilinmediği yer alıyor. Ayrıca mevcut projeyi reddediyor. Ve ihya edilmesi planlanan Topçu Kışlası‘nın özgün mimarisinin, iç mekan kurgusu, kurgulama özellikleri, plan, projenin olmaması ve bu bilgi ve belgelerin ulaşılamadığından dolayı da kışlanın yapımını gerekçesiz kılıyor.

http://www.evrensel.net/news.php?id=54161

 Birgün Gazetesi 31 Mayıs 2013 

Direniş Dalga Dalga Büyüyor

 

Okunma Sayısı: 515
Fotoğraf Galerisi