TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
BAKANIN `ÇUKUR`U, İSTANBUL`A CAN VERİYOR(EVRENSEL GAZETESİ)

ULAŞTIRMA, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul`da yapılacak olan 3. havalimanı projesinin sözleşmesi hakkında, `Karşılığında bir çukur verdik, 90 milyar lira para alıyoruz. Bunun üstüne de muazzam bir havalimanını 25 sene sonra geri alıyoruz, o da bonus` demişti.

Genel Merkez 22.05.2013 (Son Güncelleme: 22.05.2013 09:27:22)

 

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası ise Bakanın bu sözlerine tepki gösterdi ve bakanın "Çukur" diye tarif ettiği bölgenin hangi özelliklere sahip olduğunu açıkladı:

"Çukur dediğiniz alan bir "sulak alandır." Bakanı olduğunuz ülkemizin Ramsar Sözleşmesine imza atması ve mevcut çevre mevzuatına göre bu alanlara inşaat yapılamaz, hafriyatla ve atıkla doldurulamaz.

Çukur dediğiniz alan "orman alanıdır." Yüzde 80‘i orman arazisi olan, endemik türlerin ve kökü yıllara dayanan ağaçların bulunduğu bir alandır.

Çukur dediğiniz alan "Kuş göç yolundadır." Dünyadaki 4 büyük kuş göç yolundan 2‘si ülkemizden geçmektedir. Bu göç yolu da "çukur" dediğiniz bölgededir.

Çukur dediğiniz alan "Deprem bölgesidir.‘Derece deprem bölgesi olarak tanımlanmaktadır ve 7‘den büyük şiddette depremlerin olma olasılığı vardır. Çukur dediğiniz alan "İstanbul‘a su sağlayan bölgedir. 9 Çukur dediğiniz alan "Havalimanı yapımına uygun değildir." Kuş göç yollarının, rüzgar etkisinin yoğun olduğu bu alan, havalimanı yapımına uygun değildir.

" Çevre mühendisleri 3. Havalimanı yapılması durumunda inşaat ve işletmeden kaynaklı çevre sorunlarını, halk sağlığı problemlerinin de yok sayılacağını ifade etti.  

Okunma Sayısı: 232
Fotoğraf Galerisi