TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
SAYIN BAKAN BİNALİ YILDIRIM, “ÇUKUR” DEĞİL! ORMAN VE SULAK ALAN…

3. Havalimanı projesi sürecinde Sayın Bakan Binali YILDIRIM, Çevre Kanunu’nun 10. Maddesi’ni göz ardı ederek hukuku, çevre mevzuatını yok saymış, ihaleyi gerçekleştirmiş ve bugünkü açıklaması ile de endişelerimizde ne kadar haklı olduğumuzu bir kez daha ortaya koymuştur.

Genel Merkez 21.05.2013 (Son Güncelleme: 21.05.2013 12:28:09)

 

Sayın Bakan, yaptığı açıklamada, "çukur verdik, 90 milyar aldık" diyerek, çevreye ve doğaya bakış açısını ortaya koymuştur.

Sayın Bakan;

Çukur dediğiniz alan bir "sulak alandır." Bakanı olduğunuz ülkemizin RAMSAR Sözleşmesine imza atması ve mevcut çevre mevzuatına göre bu alanlara inşaat yapılamaz, hafriyatla ve atıkla doldurulamaz.

Çukur dediğiniz alan "orman alanıdır." %80‘i orman arazisi olan, endemik türlerin ve kökü yıllara dayanan ağaçların bulunduğu bir alandır.

Çukur dediğiniz alan "kuş göç yolundadır." Dünyadaki 4 büyük kuş göç yolundan 2‘si ülkemizden geçmektedir. Bu göç yolu da "çukur" dediğiniz bölgededir.

Çukur dediğiniz alan "deprem bölgesidir."3. Derece deprem bölgesi olarak tanımlanmaktadır ve 7‘den büyük şiddette depremlerin olma olasılığı vardır.

Çukur dediğiniz alan "İstanbul‘a su sağlayan bölgedir."

Çukur dediğiniz alan "havalimanı yapımına uygun değildir." Kuş göç yollarının, rüzgar etkisinin yoğun olduğu bu alan, havalimanı yapımına uygun değildir.

Sayın Bakan, keşke paradan söz ettiğiniz kadar, doğadan da, yaşamdan da, orman alanlarından da söz edebilseydiniz. Ne yazık ki, açıklamalarınız da "milyar dolarlar" dışında cümlelere rastlayamıyoruz.

Böylesine önemli ve Trakya bölgesine, İstanbul‘a yaşam sağlayan bir alanı "çukur" olarak tanımlamanız ve "90 milyar TL" aldık demeniz, 3. Havalimanın yapılması durumunda inşaat ve işletmeden kaynaklı çevre sorunlarını, halk sağlığı problemlerini yok sayacağınızı da gözler önüne sermektedir.

Sayın Bakan,

Size Sayın Başbakan‘ın Birleşmiş Milletler Ormancılık Şurası‘ndaki konuşmasını hatırlatmak isteriz. Kızılderili atasözünü ("Bütün ağaçlar kesildiğinde, bütün hayvanlar avlandığında, bütün sular kirlendiğinde, hava solunamaz hale geldiğinde, işte o zaman paranın yenilebilir bir şey olmadığını anlayacaksınız" )okuyan Sayın Başbakan, orman ve sulak alanların önemini, korunmasını vurgulamıştı.Başbakan‘ın konuşmaları ile hükümet tarafından yapılanların birbiriyle uyuşmadığı açıktır.

Tıpkı Başbakan‘ın söylediği gibi paranın yenilmeyecek bir şey olduğunu, bu ekolojik kıyımın orta ve uzun vadede halk sağlığı problemleri yaratacağını ve bunun sorumlusunun da Sayın Binali YILDIRIM ve mevcut hükümet olacağını belirtmek isteriz. Tarih hiç kuşkusuz Sayın Bakan‘ın doğayı, halk sağlığını yok sayan bu tavrını unutmayacaktır.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası 

Okunma Sayısı: 579