TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
‘’EKOLOJİK KIYIM YAŞANACAK’’(KANAL B)

Çevre Mühendisleri Odamız Başkanı Baran Bozoğlu Kanal B’nin canlı yayınına katılarak 20 Mayıs’ta imzalanan İstanbul’un yeni havalimanı ile ilgili sözleşme ve Çevresel Etki Değerlendirmeleri(ÇED) hakkında açıklamalarda bulundu, tepkilerini dile getirdi.

Genel Merkez 20.05.2013 (Son Güncelleme: 06.06.2013 14:05:37)

 

Kanal B‘nin Gündemin İçinden Programı‘na katılan Oda Başkanımız Baran Bozoğlu, Aslı Kara‘nın sorularını yanıtladı ve 3. Havalimanı Projesi‘ne yer seçimi nedeniyle karşı çıktığımızı belirtti.

Çevresel etki değerlendirmelerinin çok önemli olduğunu, 3. Havalimanı İhalesi‘nde ÇED‘in göz ardı edildiğini ifade eden Bozoğlu, ihalenin Çevre Kanunu‘nun 10. Maddesi‘ne göre yapılamayacağını, hukuk ihlali yapıldığını, buna rağmen ihalenin yapıldığını söyledi. 

Projenin çevresel açıdan vereceği zararların çok büyük olduğunu, su ve hava kirliliğine yol açacağını, ormanların, sulak alanların yok olacağını, havaalanının kuşların göç yolu üzerinde yapılacağını ve bunun da ilerleyen zamanlarda halk sağlığını tehdit edeceğini dile getiren Bozoğlu,‘‘ İstanbul‘da ekolojik kıyım yaşanacak‘‘ dedi.

İktidarın hukukun arkasından dolandığını belirten Bozoğlu, çevre mevzuatının yok sayıldığını, odamızın buna seyirci kalmayacağını sözlerine ekledi.  

Okunma Sayısı: 294
Fotoğraf Galerisi