TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
‘‘NÜKLEER SANTRALE KARŞIYIZ‘‘(KANAL B)

20 Mayıs‘ta törenle imzalanacak olan İstanbul‘un yeni havalimanı ile ilgili sözleşme ve nükleer santral ihalelerine tepkiler sürüyor. Odamız Başkanı Baran Bozoğlu, Kanal B‘nin canlı yayına katılarak 3. Havalimanı ve nükleer santral ihaleleri hakkında açıklamalarda bulundu, tepkilerini dile getirdi.

Genel Merkez 10.05.2013 (Son Güncelleme: 06.06.2013 14:15:27)

 

Kanal B‘nin Güncel Programı‘na katılan Oda Başkanımız Baran Bozoğlu, 3. Havalimanı Projesi‘ne yer seçimi nedeniyle karşı çıktıklarını belirtti.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım‘ın gelecek 50 yıla hitap edecek dediği 3. Havalimanı İhalesi‘nde Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED)‘in göz ardı edildiğini ifade eden Bozoğlu, hukuk ihlali yapıldığını ve yönetmeliğe aykırı davranıldığını söyledi.

Nükleer santrallerin kurulması aşaması konusunda da soruları yanıtlayan ve ÇED raporlarının çok önemli olduğunun altını çizen Bozoğlu, atık sürecinde nükleer santral kurulmasının halk sağlığını olumsuz etkileyeceğini ifade etti.

İktidarın hukuğun arkasından dolandığını belirten Bozoğlu, projeler için modellik çalışmasının yapılmadığını ve programda çevre mevzuatının yok sayıldığını sözlerine ekledi.

‘‘Çevre sorunlarının geri dönüşü yoktur‘‘ diyen Başkanımız Bozoğlu, ne kadar planlı yapılırsa yapılsın çevreye vereceği zarardan dolayı bu projelere karşı olduklarını vurguladı.

 

  

Okunma Sayısı: 247
Fotoğraf Galerisi