TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
EKOSİSTEM BOZULACAK (BİRGÜN GAZETESİ)

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, `Yenikapı`da denizi doldurup miting alanı yapmak çevre felaketi doğurur. Canlılar ölür, ekosistem bozulur` dedi.

Genel Merkez 10.05.2013 (Son Güncelleme: 10.05.2013 11:17:47)

 

Yenikapı‘daki miting alanı ekosistemi bozar

Yenikapı sahilinin doldurularak miting alanı haline getirilmesi çevresel açıdan felaket demek. Biyoçeşitlilik azalacak, canlılar ölecek. Taksim‘deki 1 Mayıs kutlamalarının ve her türlü basın açıklamasının yasaklanmasının ardından açıklanan Yenikapı sahilinin doldurulup 1 milyon kişi kapasiteli miting alanı yapılmasına uzmanlardan tepki var. Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, denize dolgu yapılmasının ekosistemi bozacağına dikkat çekiyor. Bianet‘in haberine göre Bozoğlu, dünyada gelişmiş ülkelerde uygulanmayan dolgu sisteminin her açıdan bir çevre felaketi anlamına geleceğini söylüyor. Denize ait olmayan beton yığınıyla dolgu yapılmasının denizi kirletmek anlamın geleceğini dile getiren Bozoğlu, şöyle konuştu: "Bu tıpkı denize çöp poşeti atmak gibi bir şey. Marmara ve Karadeniz‘deki kirliliğin nedeni oradaki biyoçeşitliliğin azalarak canlıların ölmesi. Yani denizi doldurarak hem inşaat kaynaklı bir kirlilik oluşacak, hem de ekosistem bozulacak.‘‘

 

‘‘Doğa depremde hakkını geri alır‘‘

Bozoğlu, dolgu sisteminde deprem riskine de dikkat çekti: "Bunun en yakın örneğini Karadeniz sahil yolunda gördük; her yerinde çökmeler oluştu. Düzce depreminde de genelde dolgu üzerine yapılan yerler yok oldu. Dolgu işinden vazgeçilmesi lazım. Denizin bir parçası değil dışarıdan gelip beton yığıyorsunuz. Doğaya bu kadar müdahale etmemek gerekiyor; çünkü doğa hakkını geri alıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın Taksim‘de 1 Mayıs kutlamaları ile ilgili tartışmalar esnasında yeni miting alanı olarak gösterdiği Yenikapı‘daki projenin adı "İstanbul Metropolü Miting ve Gösteri Alanı". Yenikapı İDO İskelesi ile Kennedy Caddesi arasındaki sahil şeridinde inşa edilecek meydan için denizin dibi taşla doldurulacak; hemen yanında UNESCO‘nun dünya mirası listesinde yer alan, 8500 yıllık kentsel ve arkeolojik sit alanı mevcut.

 

‘Miting insan olan yerde yapılır‘

Yüksek lisansını da şehir planlama üzerine yapan Bozoğlu, Başbakan‘ın "kentin silueti bozuluyor" eleştirisini hatırlatarak şöyle konuştu. "Kentsel yönetime bakınca mitingler halka açık alanlarda yapılmalı. İstanbul‘da Taksim ve Kadıköy, halkın rahatlıkla girip çıkabileceği ve yıllardır haklarını aradıkları bir alan. Şimdi insanları kapalı bir yere sıkıştırınca İstanbul‘un sosyal ve kültürel silueti de yok olmuş oluyor."  

Okunma Sayısı: 280