TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
DENİZLER SİZİN BABANIZIN MALI MI? (ÖZGÜR GÜNDEM GAZETESİ)

Onlarca yaralıya ve kentin felç edilmesine mal olan Taksim 1 Mayısı`ndan sonra Başbakan baklayı ağzından çıkardı: `Miting yeri yapacağız, gidip orada bağırın çağırın!` Proje de hazır; Yenikapı sahilini dolduralım, al sana miting alanı. Oysa bu `insansız miting alanı` projesi, ekolojik açıdan bile tam bir rezalet.

Genel Merkez 10.05.2013 (Son Güncelleme: 10.05.2013 11:18:57)

 

Yenikapı sahilinin doldurulup 1 milyon kişi kapasiteli miting alanı yapılmasına uzmanlardan tepkiler gelmeye devam ediyor. Bianet‘ten Nilay Vardar‘ın haberine göre, Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, denize dolgu yapılmasının ekosistemi bozacağına dikkat çekiyor. 1 Numaralı Yenileme Alanları Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu‘nun, yeni yapılacak meydanın tarihi yarımadanın silüetini ve topografyasını bozacağını ve arkeolojik mirası etkileyeceğini belirtmesine rağmen proje Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onayıyla geçmişti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın Taksim‘de 1 Mayıs kutlamaları ile ilgili tartışmalar esnasında yeni miting alanı olarak gösterdiği I. Yenikapı‘daki projenin adı "İstanbul Metropolü Miting ve Gösteri Alanı. Yenikapı İDO İskelesi ile Kennedy Caddesi arasındaki sahil şeridinde inşa edilecek meydan için denizin dibi taşla doldurulacak, hemen yanında 8500 yıllık UNESCO‘ nun dünya mirası listesinde yer alan, kentsel ve arkeolojik sit alanı mevcut.

 

Çevre felaketidir

ÇMO Başkanı Bozoğlu, dünyada gelişmiş ülkelerde uygulanmayan dolgu sisteminin her açıdan bir çevre felaketi anlamına geleceğini söyledi. "Denize ait olmayan beton yığınını oraya koyarak dolgu yapmanız denizi kirletmek anlamına gelir. Bu tıpkı denize çöp poşeti atmak gibi bir şey. Marmara ve Karadeniz‘deki kirliliğin nedeni oradaki biyoçeşitliliğin azalarak canlıların ölmesi. Yani denizi doldurarak hem inşaat kaynaklı bir kirlilik oluşacak, hem de ekosistem bozulacak.

  

Doğa geri alır

Bozoğlu, dolgu sisteminde deprem riskine de dikkat çekti: "Bunun en yakın örneğini Karadeniz sahil yolunda gördük, her yerinde çökmeler oluştu. Düzce depreminde de genelde dolgu üzerine yapılan yerler yok oldu. Dolgu işinden vazgeçilmesi lazım. Denizin bir parçası değil dışarıdan gelip beton yığıyorsunuz. Doğaya bu kadar müdahale etmemek gerekiyor, çünkü doğa hakkını geri alıyor.‘‘

 

Projede neler var?

Miting, konser veya fuar alanı olarak kullanılmak üzere 700 bin ile 1 milyon kişi kapasiteli mekan yer alacak. Alanda 2 bin 200 araç kapasiteli açık otopark, 760 otobüs kapasiteli açık otopark olacak. 715 bin metrekarenin 450 bin metrekaresi yeşillendirilerek, park olarak hizmet verecek. Meydanda bir sahne, sağlık, idari ve güvenlik birimleri için kulübeler, kafe, büfe, restoran ve sergi alanları ile ahşap iskeleler ve engelli locaları olacak. Meydanın altına, 2.5 milyon nüfusun atık suyunun arıtılacağı "İleri Biyolojik Arıtma Tesisi" kurulacak.

 

İnsansız miting olur mu?

Yüksek lisansını da şehir planlama üzerine yapan Bozoğlu, Başbakan‘ın "kentin silueti bozuluyor" eleştirisini hatırlatarak şöyle konuştu. "Kentsel yönetime bakınca mitingler halka açık alanlarda yapılmalı. İstanbul‘da Taksim ve Kadıköy, halkın rahatlıkla girip çıkabileceği ve yıllardır haklarını aradıkları bir alan. Şimdi insanları kapalı bir yere sıkıştırınca İstanbul‘un sosyal ve kültürel silueti de yok olmuş oluyor.‘‘ 

Okunma Sayısı: 228
Fotoğraf Galerisi