TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
NÜKLEERE KARŞI İNSAN ZİNCİRİ BİRGÜN GAZETESİ 09 MART 2013

NKP sözcülerinden Mevhibe Gözcelioğlu, Fukuşima kazasının insan hatasından kaynaklandığını vurgulayarak “Japonya’da yaşanan felaketin bir benzeri Türkiye’ye kurulacak nükleer santrallarda da gelecekte yaşanabilir. Nükleer kazaların olma olasılığının yüzde 1 olduğu söyleniyor. Ancak bu olasılığın Fukuşima’da nasıl gerçekleştiğini tüm dünya gördü” diyor. Aynı zamanda TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi`nde de görev yapan Gözcelioğlu, Akkuyu’da faaliyete geçmesi planlanan nükleer santrala ilişkin hükümeti şeffaf olmaya çağırıyor.

Istanbul Şube 12.03.2013 (Son Güncelleme: 12.03.2013 10:51:14)

OLGU KUNDAKÇI

Japonya‘da yaşanan Fukuşima nükleer felaketinin ikinci yıldönümünde Nükleer Karşıtı Platform (NKP) felaketin yıldönümünde kazada hayatını kaybedenleri anmak ve Türkiye‘de kurulması planlanan nükleer santrallara karşı birlik olmak için herkesi İstanbul‘da Galata Köprüsü üzerinde insan zinciri olmaya çağırıyor. NKP sözcülerinden Mevhibe Gözcelioğlu, Fukuşima kazasının insan hatasından kaynaklandığını vurgulayarak "Japonya‘da yaşanan felaketin bir benzeri Türkiye‘ye kurulacak nükleer santrallarda da gelecekte yaşanabilir.  Nükleer kazaların olma olasılığının yüzde 1 olduğu söyleniyor. Ancak bu olasılığın Fukuşima‘da nasıl gerçekleştiğini tüm dünya gördü" diyor. Aynı zamanda TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi‘nde de görev yapan Gözcelioğlu, Akkuyu‘da faaliyete geçmesi planlanan nükleer santrala ilişkin hükümeti şeffaf olmaya çağırıyor.

‘TEST SONUÇLARI AÇIKLANSIN

Fukuşima felaketinin nükleer konusunda tüm dünyada bir milat olduğunu belirten Gözcelioğlu, ekonomisi gelişmiş ülkelerin nükleer enerjiden geri adım attığına dikkat çekiyor. Yaşanan kaza sonrası dünyadaki nükleer santral reaktörlerinin stres testine tabi tutulduğunu dile getiren Gözcelioğlu, "Akkuyu‘da nükleer santral, bir Rus firması olan Rosatom tarafından yapılacak. Fukuşima‘dan sonra Rusya tarafından yapılmış tüm santrallar stres testine tabi tutuldu. Dünyadaki Rus nükleer santral reaktörlerinin stres testinin sonuçları açıklanmıyor. Hükümet, Rusya‘dan bu testlerin sonuçlarını istedi mi? Biz NKP olarak hükümetin bu test sonuçlarını istemede ısrarcı olmasını ve kamuoyunu aydınlatmasını bekliyoruz" diyor. Türkiye‘de kurulması planlanan nükleer santrallere karşı mücadelelerini sürdüreceklerini belirten Gözcelioğlu, "Şu anda hükümet iç hukuk yolunu tıkamaya çalışıyor. Yasal düzenlemelerle dava açılmasının önüne geçiyor. Ancak mücadele etmeye ve NKP olarak insanları yüz yüze bilgilendirme yapılmasına devam ediyoruz" diye konuşuyor.
Mersin‘de de Nükleer Karşıtı Platform, bugün saat 12.00‘de Balıkçı Barınağı‘nda buluşarak insan zinciri oluşturacak.

***
Akkuyu‘yu ne bekliyor?

Mevhibe Gözcelioğlu, Akkuyu‘da kurulacak nükleer santrala ilişkin Türkiye ile Rusya arasında imzalanan anlaşmayı ‘felaket‘ olarak niteledi ve şu sorunlara dikkat çekti:
>> Anlaşmayla birlikte santralın yüzde 51‘i Rusya‘ya, yüzde 49‘u Türkiye‘ye bırakıldı. Türkiye‘ye bırakılan yüzde 49‘luk pay da tüm özel ve tüzel kişiliklere satılabilecek.
>>Türkiye santralın kurulacağı bölgeyi Rusya‘ya ücretsiz olarak devretti ve kurulacak nükleer santralın tüm reaktörlerinden üretilecek enerjiyi kilowatsaati, KDV hariç 12.35 centten 15 yıllığına alım garantisi verdi. Böyle bakınca nükleer enerjinin hiç de ucuz olmadığı ortaya çıkıyor.
>>Nükleer atıkların ne olacağı zaten tüm dünyada ciddi bir sorun. Anlaşmada buna dair hiçbir madde yer almıyor. Akkuyu‘da kurulacak santral için Ruslara çok fazla alan tahsis edildi. Santralın 10 bin dönüme kurulması planlanırken 60 dönüm yer ayrıldı. Atıklar ne olacak, oraya mı gömülecek?
>>Bölgenin turizm ve tarım potansiyeli düşünülmedi. Santral 1976 yılında alınmış bir yer lisansıyla oraya yapılmaya çalışılıyor. 1976 yılındaki turizm ve tarım potansiyeli günümüzdekinden tamamen farklı. Bunun güncellenmesi gerek. Bu lisansla hükümet ÇED‘den uzak tutmaya çalışıyor Akkuyu‘yu.
>> Bölgedeki fay hatlarına ilişkin bir değerlendirme yok. Ödemiş fay hattı ve Akdeniz‘in altından geçen Helenistik fay hattına ilişkin değerlendirme bulunmuyor.
>>Anlaşmada santralın ömrünü doldurduktan sonra çıkacak söküm maliyetine ilişkin hiçbir bilgi yok. Akademik çevreler bu maliyetin 10 milyar dolar olacağını söylüyor.
  

Okunma Sayısı: 411
Fotoğraf Galerisi