TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
İŞ CİNAYETİNDE BİR MESLEKTAŞIMIZI DAHA KAYBETTİK

Bu son acı olayda hayatın kaybeden meslektaşımız Burcu Ünal’ın ailesine ve yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyor, bir daha bu tip kazaların yaşanmaması için gerekli önlemlerin alınmasını, işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda toplum yararına `önce insan yaşamı` anlayışıyla mücadele etmeye devam edeceğimizin altını çiziyoruz

Istanbul Şube 18.10.2012 (Son Güncelleme: 18.10.2012 16:22:49)

İş cinayetinde bir meslektaşımızı daha kaybettik

Yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz

Her ölüm acıdır ancak genç ölümler daha çok acı verir insanlara. 2011 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümünden mezun olan çiçeği burnunda meslektaşımız Burcu Ünal(24)‘ı 08 Ekim 2012 tarihinde Aksaray‘da görevli olduğu iş sahasına gittiği sırada geçirdiği trafik kazasında yitirdik. Türkiye‘nin iş kazaları sıralamasında dünya ikinciliğini hiçbir ülkeye bırakmaması, trafik kazalarının da ayrıca adeta savaşta meydana gelebilecek kayıpları verdirmesi, bizi bu elim son ile karşı karşıya bıraktı.

Son aylarda ardı ardına meslektaşlarımızı iş cinayetlerinde kaybetmemiz, sadece çevre mühendislerinin değil tüm disiplinlerden çalışanların can güvenliğinin olmadığı sonucunu ortaya çıkarmaktadır. İş kazalarının adeta "iş cinayeti" haline geldiği ülkemizde, güvencesiz çalışma koşulları nedeniyle birçok mühendis, mimar hayatını kaybediyor.

Maalesef henüz mesleğinin ilk yıllarında olan Meslektaşımız Burcu Ünal güvencesiz çalıştırılma koşullarının sonucunda hayatını kaybetmiştir.

Çoğu iş kazasının resmi kayıtlara geçirilmemesi, işçi sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili alanda, adeta bir külfet olarak görülerek gerekli tedbirlerin alınmaması ölümlerin ve sakat kalma ile sonuçlanan kazaların artmasına neden oluyor. Öte yandan bu konudaki kamusal denetimin yetersizliği işçileri ve meslektaşlarımızı adeta kelle koltukta bir çalışma ortamının içine itiyor.

Bu son acı olayda hayatın kaybeden meslektaşımız Burcu Ünal‘ın ailesine ve yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyor, bir daha bu tip kazaların yaşanmaması için gerekli önlemlerin alınmasını, işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda toplum yararına "önce insan yaşamı" anlayışıyla mücadele etmeye devam edeceğimizin altını çiziyoruz.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası

 İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu

 

Okunma Sayısı: 2406
Fotoğraf Galerisi