TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
ZEHİR SAÇAN FABRİKAYA YÖRE HALKINDAN İTİRAZ

30 Eylül 2012 Cumartesi günü İstanbul Büyükçekmece Muratbey Mahallesi’nde Toplumcu Mühendis ve Mimar Meclisince düzenlenen, yaklaşık bir buçuk yıldır mahallede kaçak olarak faaliyette bulunan asfalt fabrikasının faaliyetleri ile bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Etkinliğe Toplumcu Mühendis ve Mimar Meclisi Kim. Müh. Hande TUNCA, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nden Dr. Ertuğrul ORUÇ, Adalet İçin Hukukçulardan Av. Özgür URFA ve TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesini Çev. Müh.Menekşe KIZILDERE temsil etti.

Istanbul Şube 09.10.2012 (Son Güncelleme: 09.10.2012 16:48:07)

Toplantıda yaklaşık iki yıldır kaçak faaliyet gösteren fabrikanın çevre ve halk sağlığına yönelik vermiş olduğu zararların tespiti amacıyla Mahalle sakinleri ile görüşüldü. Mahalle sakinlerinin yoğun ilgi gösterdikleri toplantıda, fabrika faaliyette iken yaşanan sıkıntılar aktarıldı. Özellikle kadınların ilgi gösterdiği toplantıda, fabrika faaliyetleri sonucu çocukların, yaşlıların ve hastaların benzer sağlık sorunları yaşadığı veya sağlık problemlerinin ciddileştiği bilgisi aktarıldı. Bu faaliyetlerin bölgedeki tarım ve hayvancılılığı da ciddi oranda etkilediği, Mahalle sakinlerinin finansal olarak ciddi şekilde etkilendiği bilgisi aktarıldı.

İşletmenin 2011 yılının bahar aylarında 2. Sınıf İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı ile çalışmaya başladığı, ancak mahallelinin şikâyetleri üzerine 1. sınıf işler kapsamında olduğu İstanbul Büyükşehir Belediyesi`nce tespit edildiği ve üç defa mühürlendiği bilgisi aktarıldı. Fabrikanın 22 Eylül pazartesi gününe kadar kısa süreli duraklamalar haricinde kaçak olarak çalışmaya devam ettiği bilgisi aktarıldı.

Toplumcu Mühendis ve Mimar Meclisi`nden Hande Tunca yaklaşık iki yıldır konu ile ilgili verilen mücadeleye değindi. Şubemiz temsilcisi Menekşe KIZILDERE asfalt fabrikasının konumu itibari ile Çevre Kanununu, Borçlar Kanununu ve İlgili yönetmelikleri ihlali ile ilgili bilgi verdi. Hava kirliliği, su kirliliği ve gürültü açısından verilen zararların nasıl tespit edilebileceği ve hukuksal süreci başlatmak için neler yapılabileceği ile ilgili bilgi verdi. İSİG Meclisi`nden Doktor Ertuğrul Oruç Mahalle sakinlerinin fabrika faaliyetleri sonucu oluşan sağlık problemleri ile ilgili şikâyetleri dinledi ve konu ile ilgili bilgi verdi. Adalet için Hukukçulardan Avukat Özgür Urfa yürütülecek hukuksal süreç ile ilgili bilgi verdi.

Toplantı sonucunda, öncelikle fabrikanın tekrar faaliyet göstermesinin engellenmesi gerektiği ve oluşan zarar sebebi ile hukuksal sürecin başlatılması gerektiği konusunda fikir birliğine varıldı.

Okunma Sayısı: 741
Fotoğraf Galerisi