TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
GÖKÇEADA (İMROZ) HALKI ALTIN MADENCİLİĞİNİ İSTEMİYOR !

Gökçeada Çevre ve Kültürü Koruma Derneği’nin düzenlediği ve iki gün boyunca 4 köyde yapılan toplantılarda altın madenciliğinin yol açacağı tahribat ve buna karşı neler yapılabileceği üzerine konuşuldu.

Istanbul Şube 24.09.2012 (Son Güncelleme: 24.09.2012 12:20:46)

 Gökçeada`da kendi kendine yeten suyuna, tarihi ve doğal dokusuna, balıkçılığa, tarıma ve hayvancılığa büyük zararlar verecek olan ve adanın doğasını geri dönülemez biçimlerde tahrip edecek olan altın madenciliğine karşı sesler yükseliyor.

Gökçeada Çevre ve Kültürü Koruma Derneği`nin düzenlediği ve iki gün boyunca 4 köyde yapılan toplantılarda altın madenciliğinin yol açacağı tahribat ve buna karşı neler yapılabileceği üzerine konuşuldu. 

18 Eylül 2012` de 2 ayrı köyde yapılan toplantılara  Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanımız Semra Ocak, dernek yöneticileri ve  Çanakkale Halkevi yöneticisi Mehmet Öztürk katıldı.

Dereköy ve Uğurlu`da köy kahvehanelerinde gerçekleşen toplantılarda altın madenciliğinin zararları ve buna karşı geliştirilecek mücadeleler anlatıldı, üzerine tartışmalar yürütüldü.

ÇMO İstanbul Şube Başkanı Semra Ocak`ın siyanür liçi yöntemiyle yapılacak madenciliğin geri döndürülemez zararlar vereceğini verileriyle anlattığı sunumlarında, ortaya çıkacak faciadan tüm madenciliğin etkileneceği mesajı verildi.

Siyanürün havaya karışarak insanları, diğer canlıları, bitki örtüsünü zehirleyeceğini, bundan hem yöre halkının hem de geçimlik üretim araçlarının büyük zararlar göreceğini söyleyen Ocak, tüm bunların maden şirketlerinin karlarını yükseltmek için yapıldığını belirtti.

Köylülere istihdam yaratacağı yalanıyla insanları kandırmaya çalışan ve başarılı halkla ilişkiler çalışması yaparak kendi karları için 10 yıllığına doğayı talan ettikten sonra yöreleri terk eden maden şirketlerinin, artlarında felaket, hastalık, yoksulluk bırakarak yöreyi terk ettiklerini sözlerine ekledi.

Mehmet Öztürk ise Kaz dağlarında maden şirketlerine karşı verdikleri mücadeleden örnekler sunarak, ne olursa olsun halkın birlik olduğu hiçbir yerde ne çok uluslu maden şirketlerinin ne de kolluk güçlerinin ne mahkeme kararlarının esamesinin okunmayacağını belirtti ve gözünü kar kırsı bürümüş maden şirketlerini defetmenin tek yolunun birlikte mücadele etmek olduğunu vurguladı. 

Okunma Sayısı: 770
Fotoğraf Galerisi