TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
ÇMO, BAKANLIĞA KİRLİ SULARI SORDU (EVRENSEL GAZETESİ)

ÇEVRE Mühendisleri Odası (ÇMO), ‘Ankara suyu damacanadan temiz‘ diyen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu‘na ‘Su temizse neden bakanlıkta damacana kullanılıyor?‘ diye sordu.

Genel Merkez 01.08.2012 (Son Güncelleme: 02.07.2013 15:00:00)

 

Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO), ‘Ankara suyu damacanadan temiz‘ diyen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu‘na ‘Su temizse neden bakanlıkta damacana kullanılıyor?‘ diye sordu.

Son günlerde damacana suyun kalitesi ile ilgili yapılan tartışmalara karşı ÇMO‘dan yapılan açıklamada, suların kirliliği ‘malumun ilanı‘ ve ‘trajik‘ olarak değerlendirildi. Açıklamada, gelinen noktanın bakanlığın çevre sorunlarını halk sağlığından bağımsız gören tutumunun bir sonucu olduğu ifade edildi.

SU TEMİZSE NEDEN PARA HARCIYORSUNUZ?

Açıklamada, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu‘nun Ankara‘nın musluk suyunun temiz olduğunu ve ölçümlerin yapıldığını belirtmesine rağmen, kendi bakanlığında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Merkez Binası‘nda, taşra teşkilatlarında ve bağlı kurumlarda damacana su kullanıldığına dikkat çekildi.

SULAR NEDEN KİRLİ?

Açıklamada suların neden kirli olduğuna dair bilgi verildi. Açıklamaya göre, damacana firmalardan bazıları kaynak, yeraltı veya yüzeysel sulardan alırken, çoğunlukla arıtma yöntemleri kullanmıyor. Sorun, su damacanaya konulmadan, paketlenmeden önce başlıyor. Açıklamada, yeraltı suların kirliliğine de dikkat çekilerek, Bakanlığın çevresel denetimleri kamu kurumu bilinci ile gerçekleştirmesi konusunda uyarı yapıldı.

 

Okunma Sayısı: 401
Fotoğraf Galerisi