TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
BASINA VE KAMUOYUNA ÇERNOBİL` İ UNUTTURMAYACAĞIZ!

20. yüzyılın ilk önemli Nükleer felaketi olan Çernobil Kazasının devam eden etkileri halen araştırılmaktadır. Fukuşima Felaketinin etkileri ise Japonya ve bölge ülkelerde maddi ve manevi olarak sürmektedir. Sinsi bir tehdit olan nükleer santrallerin tehlikelerinin “ört-bas” edilmesi mümkün değildir.

Genel Merkez 27.04.2012 (Son Güncelleme: 27.04.2012 15:51:34)

 

UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ!

 

 

26 Nisan 1986 tarihinde gerçekleşen nükleer facianın üzerinden 26 yıl geçti. Bu faciayı unutmadık ve unutturmayacağız. Ukrayna‘nın Kiev yakınlarında 1972 yılında kurulan Nükleer Santral, 26 Nisan 1986‘da bir patlama ile 20. yüzyılın ilk büyük kazası olarak tarihe geçmiş ve atmosferimize yayılan yüksek miktarda radyasyon nedeniyle başta Ukrayna olmak üzere ülkemiz için de felakete dönüşmüştür.

 

Kaza sonrasında İngiltere dahil olmak üzere tüm Avrupa‘ya yayılan radyoaktif toz taşıyan bulutlar çok geniş bir coğrafyayı etkisi altında bırakmıştır.

Santralde çalışan emekçilerin yüz yüze kaldığı yoğun radyasyon dışında, radyasyonun etkisi altına aldığı coğrafyada gözlemlenen hastalıklardan en yaygınlaşanı troid kanseri olarak kayıt altına alınmıştır.

2011 yılında gerçekleşen Thöku Depremi ve Tsunamisi sonrasında 11 Mart tarihinde gerçekleşen Fukuşima Nükleer Santral kazası ise insanlık için diğer önemli bir felaket olarak tarihe geçmiştir. Maalesef felaketin etkileri hala sürmektedir. Suyumuzdan, toprağımıza kadar her doğal kaynağa bulaşan radyoaktif serpinti bu tarz santrallerin varlığı oldukça tehdit olarak her zaman var olacaktır.

Tasarımından inşasına, çalıştırılmasından işletilmesine ve sonrasında atık yönetimine kadar pek çok aşamasında büyük sorunlar içeren nükleer enerji santrallerinin insanlık için büyük bir tehdit olduğu ve bu tehdidin aşılamadığı bir gerçektir. Ölümcül ve geri dönüşü imkansız felaketlere yol açabilecek bir çok olasılığı barındıran bu geri kalmış enerji üretim türü son zamanlarda mevcut iktidarın koşulsuz istediği bir yatırım(!) biçimi olarak karşımıza çıkmaktadır.

20. yüzyılın ilk önemli Nükleer felaketi olan Çernobil Kazasının devam eden etkileri halen araştırılmaktadır. Fukuşima Felaketinin etkileri ise Japonya ve bölge ülkelerde maddi ve manevi olarak sürmektedir. Sinsi bir tehdit olan nükleer santrallerin tehlikelerinin "ört-bas" edilmesi mümkün değildir.

İlerlemiş çevre teknolojisinin dahi bu geri kalmış enerji üretim türünün atık sorununu çözemediği gerçeğini bir kez daha vurgulayarak; halkımızı ve bölge ülkeleri tehdit edecek olan nükleer santral yapımı "inadından" vazgeçilmesinin gerekliliğini ve olası ölümlerin, faciaların mesuliyetinin siyasal iktidarın üzerinde olduğunu hatırlatmak isteriz.

Milyonlarca insanın yaşamına mal olan, sakat bırakan, yurtlarından eden Hiroşima ne ise, Çernobil faciasının da, Fukuşima faciasının da ve ülkemizde yapılmak istenen nükleer santrallerin de aynı felaket olduğu gerçeğini göz ardı etmemek gerekir.

Yaşamak ve yaşatmak istiyoruz; zihnimizde bilim, ellerimizde umut, gözlerimizde sevinç, yüreğimizde huzur, ideallerimizde eşitlik ve eylemlerimizde adalet ile....

 

Felaketler unutulmadıkça tekrarları gerçekleşmeyebilir.

Saygılarımızla

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Okunma Sayısı: 552