TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
TERMİK SANTRAL PROTESTOSU

Termik santral yapımı için başlatılan çalışmalar, sivil toplum örgütleri tarafından protesto edildi

Genel Merkez 07.01.2009 (Son Güncelleme: 15.06.2011 10:57:49)

Termik santral yapımı için başlatılan çalışmalar, sivil toplum örgütleri tarafından protesto edildi SİNOP- Sinop‘un Gerze ilçesi Yaykıl köyüne yapılacak olan termik santrale karşı çıkan köy sakinleri ve sivil toplum örgütleri, bu gün köy girişinde protesto eylemi yaptı. Sinop Nükleer Karşıtı Platform (NKP) öncülüğünde KESK‘e bağlı sendikaların da desteğiyle yapılan eylemde, termik santral çalışmaları alkışlar ve sloganlar ile protesto edildi.

Jandarma tarafından geniş güvenlik önleminin alındığı eylemde konuşan NKP Dönem Sözcüsü Metin Gürbüz, Sinop‘a 3 adet termik santral yapılmak istendiğini belirterek, 3 adet termik santralin atmosfere bırakacağı karbondioksit miktarının 23 bin 200 ton olduğunu söyledi.

Metin Gürbüz, "Yatağan Termik Santrali‘nin insan ve çevreye verdiği zararlar ortada dururken, santralin atmosfere saldığı yıllık 50 milyon ton karbondioksit sonucu binlerce hektar orman kurumuş, bölgedeki tarımsal ürünlerin verim ve kalitesi düşmüştür. İnsanlar üzerindeki tahribatı felaket boyutlarındadır. Benzer durum Afşin-Elbistan havzasında yaşanmaktadır. Uzun yıllar filtresiz çalışan santralin yörede kanser ve solunum yolu hastalıklarının sayısında korkunç derecede artışın oluştuğu, Ankara Onkoloji Hastanesi verileri bu hastaneye gelen kanser hastalarının yüzde 60‘ı Afşin-Elbistan bölgesinden geldiğini göstermektedir" dedi.

   Anayurt

Okunma Sayısı: 679