TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
BİR TERMİK TAMAM İKİ TERMİK TAMAM ÜÇÜNCÜDE İSYAN...

İki termik santralla iç içe yaşayan Zonguldak`ın Çatalağzı beldesi, üçüncü santrala onay çıkınca kazan kaldırdı.

Genel Merkez 08.01.2009 (Son Güncelleme: 15.06.2011 10:53:29)

İki termik santralla iç içe yaşayan Zonguldak‘ın Çatalağzı beldesi, üçüncü santrala onay çıkınca kazan kaldırdı. Santralın Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED)mahkemede raporu iptal edildi. Yeni rapor için yapılan toplantıda ise kavga çıktı.

Gerginlik, geçen yıl Çatalağzı‘nda bir termik santralla üretime geçen Eren Enerji Elektrik Üretim A.Ş‘nin yeni bir santral (ZETES-2) için harekete geçmesiyle başladı. Çevre Bakanlığı 1200 megavadık santrala 7 Mayıs 2007‘de izin verince öğretmeni Tolunay Demirci, soluğu Zonguldak İdare Mahkemesi‘nde aldı. Bilirkişi heyeti, "ÇED raporunun karasal ve atmosfer etki değerlendirilmesi yeterli, ancak bir termik santralın önemli birimlerinden soğutma sistemi yeterli derecede ele alınmamış" denilince ÇED raporu 3 Kasım‘da iptal edildi.

Şirket yonetici‘ıerı ‘düttoti meTme ikinci biı ÇED raporu hazırlayarak bölge halkını bilgilendirmeye yönelik geniş katılımlı bir toplantı düzenledi. Eren Holding yetkilisi Erol Orhan, toplantıda 1300 kişinin çalışacağı santralda düşük kükürt oranlı ithal kömür kullanılacağını, çevreye zararı azaltmak için 180 metre yüksekliğinde baca yapılacağını, filtre sistemi kurulacağını anlattı. Öğretmen Demirci ise ÇATES Çatalağzı sakinleri üçüncü santralla ilgili bilgilendirme toplantısında öfkeliydi.

ve ZETES-1 termik santrallannın ardından ardından 1200 megavatlık ZETES-2 de faaliyete geçerse fcewada arserok başta ağ? "metal kvrUlğinin 4.5 kat artacağını savundu.

Bir vatandaş, "Bahçemden kopardım" dediği üzeri külle kaplı elmaları gösterince, başka vatandaşlar da mezarlarının bile santral için kamulaştırdığını söyleyince ortam gerildi. Toplantı polis gözetiminde dağıldı.
Yeni ÇED raporunun bu hafta içinde bakanlık onayına sunulacağı öğrenildi

   Radikal

Okunma Sayısı: 449