TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
29 YIL ARADAN SONRA 12 EYLÜL

12 Eylül 1980 günü askeri cuntanın üzerinden tam 29 yıl geçti. Ancak onun yarattığı korku, terör, baskı ortamı hala canlı.

Genel Merkez 11.09.2009 (Son Güncelleme: 14.06.2011 12:06:11)

 12 Eylül 1980 günü askeri cuntanın üzerinden tam 29 yıl geçti. Ancak onun yarattığı korku, terör, baskı ortamı hala canlı. 12 Eylül darbesinin yarattığı korku rejimi bugüne dek varlığını sürdürdü, sürdürüyor. Yıllarca haber bültenlerinde suç unsuru olarak kitaplar sergilendi, üniversiteler dahil tüm kurumlarından ilerici, aydın tüm insanlar bir günde uzaklaştırıldı, insanlar gözaltında kaybedildi, tüm sansüre rağmen ufak bir bölümünü duyabildiğimiz işkence haberleri tüylerimizi ürpertti, eleştirel akıl sindirilmeye çalışıldı.

 

12 Eylül dönemi, sadece kanla, zulümle anılmadı, yoksulluğun, yolsuzluğun, çetelerin, yağmanın da dönemi oldu. 12 Eylül dönemi, ülkemize hak etmediği bir geçmiş yaşattı ve bizim olmayan, bize ait olmayan bir ülke, bir düzen yarattı.

Ancak tüm bu baskılara, işkencelere, cinayetlere rağmen demokrasi mücadelesi de hep var oldu. Bugün de 12 Eylül ile yüzleşme talepleri, sorumlularının yargılanması talebi dört bir yandan yükseliyor.

12 Eylül‘ün failleri ve onun yaratığı korku rejimini sürdüren ve ondan beslenen tüm unsurlar tasfiye edilmeden demokrasinin kurulamayacağı, halkın özgür iradesinin hakim kılınamayacağı biliniyor.

Bugün artık 12 Eylül ile ve onun yaratığı kültürle hesaplaşılmalıdır.

12 Eylül‘ün mimarları ve onun mirasçıları yargılanmalıdır.

Antidemokratik Anayasa değiştirilmeli, özgürlüklerin ve insan haklarının sesi olan anayasa katılımcı bir anlayışla yeniden ele alınmalıdır.

Tüm bu taleplerle, 12 Eylül darbesine karşı Ankara Demokrasi Güçleri ile birlikte Sıhhiye Meydanı‘nda olacağız.


TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu

 

Miting 

Tarih: 12 Eylül 2009
Toplanma Yeri: Ankara Tren Garı Önü
Toplanma Saati:14.00
Miting Alanı: Sıhhiye Meydanı
Miting Saati:16.00

Okunma Sayısı: 484
Fotoğraf Galerisi