TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
ÇEVRECİLER, `ORMANA ÇÖP TESİSİ OLMAZ’ DEDİ
Genel Merkez 18.12.2009 (Son Güncelleme: 13.06.2011 15:48:02)

Yayın : Habertürk Egeli Tarih : 17.12.2009 StxCm :137 İl : İzmir
Sayfa : 5 Periyod : Günlük/Gazete eki Tel : 0232 411 37 37 Tiraj : 215.968

 

Çevreciler, ‘Ormana Çöp Tesisi Olmaz‘ dedi

Bornova Gökdere Köyü‘nün üst kesimi ile Buca Kaynaklar sınırlarındaki 24 hektarlık alana Çöp Bertaraf Tesisi yapmak isteyen Büyükşehir Belediyesi‘ne çevrecilerden itiraz geldi. Taraflar, "Çevreyi ilgilendiren projelerde bizim de görüşümüz alınmalı" diye tepki gösterdi.
İzmir Büyükşehir Belediyesi‘nin, büyük tartışma yaratan Harmandalı Çöplüğü yerine Bornova Gökdere Köyü‘nün üst kesimi ile Buca Kaynaklar şuurları içinde 24 hektarlık alana Çöp Bertaraf Tesisi kurmak istemesi, çevre örgütlerini ayağa kaldırdı. Taraflar, belediyenin çevreyi ilgilendiren bir projede kendi görüşlerini de alması gerektiğini savundu.

Konuyu basından öğrendiklerini belirten Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Halil Gezer, İzmir Büyükşehir Belediyesi‘nin çöp bertaraf tesisiyle ilgili kendilerinden görüş almadığını ifade etti. 
Gezer, "Büyükşehir Belediyesi, bizlerin de görüşünü almalıydı. 
Harmandalı ömrünü doldurdu. Yeni yerin buna çok uygun olması lazım. Çevresiyle, mesafesiyle, konumuyla uygun olması lazım. Söz konusu yerle ilgili bu tip özellikleri bilmiyorum. Konuyu öğrendikten J sonra oda olarak alanla ilgili araştırmalarımıza başladık. Ulaşım yapısı nedir, hakim rüzgar nedir, İzmir‘in kaç yıllık ihtiyacını karşılayacak? İncelemelerimiz sona erdikten sonra sonuca göre bir tavır sergileyeceğiz" diye konuştu. 
Ege Çevre Platformu (EGEÇEP) üyesi avukat Arif Ali Cangı, bu tür çevre konularım ilgilendiren projelerde mümkün olduğu kadar çok katılımcının görüşünün alınarak hareket edilmesi gerektiğini vurguladı. 
EGEÇEP olarak Harmandalı‘nın taşınması için yapılan çalışmalarla uzun süredir ilgilendiklerini ancak İzmir Büyükşehir Belediyesi‘nin nedensiz şekilde aralarındaki iletişimi kopardığını anlatan Cangı, "Bu tip konularda gerek belediyeden gerek yurttaşlardan gerek demokratik kitle örgütlerinden katılım sağlanmalı. Gökdere ile Kaynaklar arasında kalan bu bölgede kurulacak yakma tesisinin çıkaracağı bioksinin önlenmesi çok zor görünüyor. Bu da kansere yol açacaktır" diye konuştu.

‘YER UYGUN DEĞİL‘

İzmir Büyükşehir Belediyesi‘nin açıklamalarında kurulacak tesisin AB standartlarında olacağının belirtildiğini ifade eden Cangı, "Bu standartları yakalamak için büyük yatırım yapılması lazım. Yer seçimi uygun değil. Katılımın sağlanmaması büyük bir zafiyet. Kendilerinden olan Buca Belediyesi‘ne bile danışılmadan karar alınması daha vahim durum. Harmandalı‘dan daha kötü bir Harmandalı yaratılmasının önüne geçilmeli. Bu konu EGEÇEP‘in gündeminde olan bir konu. Cumartesi günü görüşülecek ve buna karşı bir eylem planı hazırlanacak" diye konuştu.

Ağaçlardan Uzaksa Olur

TEMA Vakfı İzmir Temsilcisi Alaettin Hacımüezzin: Yeri görmeden bir şey söylemek doğru değil. Kurulacak tesisin ormanlık arazinin neresinde olduğuna bakmak gerek ama orman içiyse kabul edilemez. Onmandan üç-beş kilometre uzaktaysa entegre bir tesis olma koşulu ile o zaman belki düşünülebilir.

Yeşile Dokunmayın

ÇETKODER Ege Bölge Temsilcisi Ümit Bora: Büyükşehir Belediyesi‘nin, sivil toplum kuruluşlan ve bölge halkının rızasını almadan böyle bir girişimde bulunmasını doğru bulmuyorum. Sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte karar verilmeli. Orman alanında çöp sahası olmaz. Ormanlara dokunmasınlar.

Resmi Başvuru Yok

İzmir Orman Bölge Müdürlüğü Kadastro Şube Müdürü Naci Polat: Büyükşehir Belediyesi, söz konusu alanla ilgili olarak bize resmi bir başvuruda bulunmadı. Büyükşehir‘in öyle bir düşüncesi var. Bize resmi başvuru yapıldığı takdirde konu, oluşturulacak kurulda değerlendirilecek. Bu aşamadan sonra olumlu ya da olumsuz yanıt verilecek" dedi.

Kupürün detayı...

Okunma Sayısı: 663