TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
KOPENHAG`DA İNSANLIK UNUTULDU

Fransa`da küreselleşme karşıtı Attac France ile CFTC ve Solidaires sendikaları BM İklim Zirvesi`nin yapıldığı Kopenhag`da `insanlığın unutulduğunu` belirtirken Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales

Genel Merkez 23.12.2009 (Son Güncelleme: 13.06.2011 15:42:05)

Fransa‘da küreselleşme karşıtı Attac France ile CFTC ve Solidaires sendikaları BM İklim Zirvesi‘nin yapıldığı Kopenhag‘da "insanlığın unutulduğunu" belirtirken Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales ise, zirve başarısız olmasına rağmen "sanayileşmiş ülkeler hegemonyasının parçalanmasından" duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Küba lideri Fidel Castro da zirve için "siyasi kaos" dedi.

Küreselleşme karşıtı Attac France yaptığı yazılı açıklamada zirveden çıkan sonucu şöyle değerlendirdi: "Tarihi bir başarısızlık, gerçeğin ve bilimsel bilgilerin inkarı, moral bir utanç, en yoksullara hakaret."

Attac France, "Zengin ülkeler iklim değişikliklerinde tarihi sorumluluklarını belirleyecek olan tedbirleri almayı reddederek başarısızlığı hızlandırdılar" vurgusunu yaptı.

Hristiyan sendika CFTC ise devlet başkanlarının küresel ısınmaya karşı mücadeleye verdikleri önemi göstermek açısından tarihi bir fırsatı kaçırdıklarını belirtti. CFTC, "Sonuç anlaşması kısa vadeli çıkarları, büyük gruplar ve finans dünyasının bencilliklerinin insanlığın ortak kaygısı olan çevrenin önünde yer aldığını gösterdi" dedi.

Solidaires sendikası ise zirvenin "bağlayıcı hedefi olmayan tatsız bir metin" doğurduğunu belirterek, "ABD‘nin gerçek anlamda katılım göstermeyi reddetmesi", "Avrupa Birliği‘nin gevşekliği", "G77‘yi bölen Çin, Hindistan ve Güney Afrika oyunu" ile "Büyük ve çok uluslu endüstrilerin lobi ağırlığı"nın bir başarısızlıkla sonuçlandığını kaydetti.

MORALES: HEGEMONYAYI PARÇALADIK

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, Kopenhag zirvesinin başarısızlıkla sonuçlandığını ancak görüşmeler sırasında sanayileşmiş büyük ülkelerin hegemonyasının da kırıldığını kaydetti. "Bu zirve başarısız oldu" diyen Evo Morales, sanayileşmiş ülkelerin tüm dünya ülkelerinin onayını almadan bir metin hazırladıklarına dikkat çekti. Morales, "Çok mutluyum, sanayileşmiş ülkelerin bu hegemonyasını parçaladık" dedi.

CASTRO: SİYASİ KAOS

Küba lideri Fidel Castro ise zirvenin "siyasi bir kaos" olduğunu belirtirken, küçük ülke yöneticiler veya sosyal hareketlerin temsilcileri açısından "onur kırıcı muamele" olduğunu ifade etti. Castro, yerel basında yayınlanan "Zirvede yaşananlara ilişkin gerçek" başlıklı yazısında "Barışçıl eylemcilerin polis tarafından sert bir şekilde bastırılması Nisan 1940‘da Danimarka‘yı işgal eden Nazi birliklerinin hücumunu hatırlattı" dedi.

ABD Başkanı Barack Obama‘nın ise "aldatıcı ve demagojik bir konuşma" yaptığını belirten Castro, "Bir süre önce içerisinde yaşayacağımız toplum modeli üzerine tartışılıyordu. Bugün insan toplumunun hayatta kalması tartışılıyor" ifadelerini kullandı.

7-19 Aralık tarihleri arasında Danimarka‘nın başkenti Kopenhag‘da yapılan iklim zirvesinde 193 ülke ile 130 devlet ve hükümet başkanını bir araya getirdi. Zirveden bağlayıcı niteliği olmayan, sera gazı salınımların azaltılmasına ilişkin sayısal bir hedef içermeyen ancak genel olarak 2020‘ye kadar küresel ısınmayı 2 derece ile sınırlandırmayı amaçlayan bir anlaşma çıktı. Zirvenin başarısızlıkla sonuçlanması gelişmekte olan ülkeler ve sivil toplum örgütlerinin yoğun tepkisine yol açtı.

 

Haberin linki...

Okunma Sayısı: 484