TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
DANIŞTAY İTİRAZI KABUL ETTİ GDO YÖNETMELİĞİ YÜRÜRLÜKTE
Genel Merkez 25.12.2009 (Son Güncelleme: 13.06.2011 15:32:10)

Yayın : Dünya Tarih : 25.12.2009   StxCm :35 İl : İstanbul
Sayfa : 14 Periyod : Günlük/Gazete Tel : 0216 681 18 00 - 681 19 13 Tiraj : 55.026

 

Danıştay itirazı kabul etti GDO yönetmeliği yürürlükte

Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu, GDO‘larla ilgili yönetmeliğin yürütmesini durduran 10 ve 13‘üncü dairelerin kararlarına yönelik itiraz eden Tarım Bakanlığı‘nın başvurusunu kabul etti. Genel Kurul‘un bu kararının ardından, GDO‘lu ürünlerin ithalatını düzenleyen 26 Ekim tarihli yönetmelik yeniden yürürlüğe girmiş oldu. Ancak Tarım Bakanlığı 20 Kasım tarihinde ilk yönetmeliği değiştirerek, 26 Ekim tarihinden önce kontrol belgesi almış ürünlerin ithalatının 1 Mart 2010 tarihine kadar yapılabileceğini hükme bağlamıştı. 
Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının 4 ayrı başvurusu üzerine 26 Ekim tarihli GDO yönetmeliğinin ithalat şartların düzenleyen 11 ve yürürlük tarihini düzenleyen 20‘nci maddelerinin yürütmesini durduran Danıştay 10 ve 13‘üncü dairelerinin bu kararlarına yapılan itiraz kabul edildi. Tarım Bakanlığının başvurularını değerlendiren Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu, itirazı kabul etti. Kararın gerekçesiyle Anayasa ve ilgili yasalara göre Tarım Bakanlığının gıdalarla ilgili düzenleme yapma yetkisi bulunduğu görüşüne yer verildi. Kararda ayrıca yönetmeliğin ilgili yasalara aykırı olup olmadığının madde madde incelenmesi gerektiği hükmü yer aldı. 
Kararı DÜNYA‘ya değerlendiren Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Günaydın, karmaşanın bir an önce bitmesi için TBMM‘deki biyogüvenlik yasa tasarısının bir an önce yasalaşması gerektiğini söyledi. Yönetmeliğin entibiyotik geni taşıyan ürünlerin girmemesi ve bu ürünlerin bebek mamalarında kullanılmamasını öngören hükümlerinin yürürlükte kalmasının olumlu olduğunu belirten Günaydın, "Ancak bizim tahminimiz TBMM‘de bekleyen tasan 1 Mart tarihine kadar yetişmeyecek. Korkanın ithalatçılar yeniden bir süre uzatım talebine bulunacaklar. Biz bu konuyla ilgili bir taslak hazırladık. Yasalaşmasını sağlayacağız" dedi. 

 

Kupürün detayı...

Okunma Sayısı: 483